Czwartek, 26 grudnia
Imieniny: Dionizego, Szczepana
Czytających: 6887
Zalogowanych: 18
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Karpacz: Wystawa „Schroniska Karkonoszy i Gór Izerskich”

Czwartek, 2 marca 2017, 7:31
Autor: Krzysztof Tęcza
Karpacz: Wystawa „Schroniska Karkonoszy i Gór Izerskich”
Fot. Archiwum K. Tęcza
W Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu miało miejsce otwarcie wystawy „Schroniska Karkonoszy i Gór Izerskich” ze zbiorów Archiwum Państwowego we Wrocławiu Oddział Jelenia Góra.

W tworzeniu wystawy wzięły udział, oprócz Archiwum Państwowego we Wrocławiu oraz oddziału w Jeleniej Górze, archiwa ze strony czeskiej. Były to Archiwum Państwowe w Litomieřicach z oddziałami w Jabloncu nad Nissou, Libercu i Semily oraz Archiwum Państwowe w Zamrsku Oddział w Trutnovie.

Wystawę otworzył dyrektor muzeum Zbigniew Kulik a opowiedział o niej kierownik jeleniogórskiego oddziału Archiwum Ivo Łaborewicz. Przypomniał on, że całość powstała dwa lata temu i od czasu zaprezentowania jej w Jeleniej Górze wciąż podróżuje. Teraz trafiła do Karpacza, gdzie będzie prezentowana do połowy kwietnia.

Ekspozycja składa się z 34 plansz, na których prezentowane są poszczególne obiekty zarówno z polskiej jak i czeskiej strony Karkonoszy i Gór Izerskich. Są to budowle istniejące jak i te, które z różnych względów nie doczekały naszych czasów. Możemy zobaczyć, jak wyglądały one na początku, jak zmieniały swój wygląd dzięki przebudowom czy odbudowom po kolejnych pożarach oraz jak wyglądają w dniu dzisiejszym. Uzupełnieniem starych pocztówek czy zdjęć prezentujących poszczególne obiekty jest dokumentacja techniczna. Są także skany pieczątek, jakie używano w tamtych czasach w poszczególnych schroniskach. Jak się okazuje, w większości zachowały się one po polskiej stronie.

Ze względu na to, że w krótkim opisie nie da się przedstawić wszystkich ciekawostek związanych z prezentowanymi schroniskami podajemy wykaz obiektów, których historie przytoczono na poszczególnych planszach. Są to schroniska: Na Przełęczy Okraj, Na Śnieżce, Śląski Dom, Nad Łomniczką, Strzecha Akademicka, Samotnia, Domek myśliwski, Księcia Henryka, Na Polanie, Odrodzenie, Nad Śnieżnymi Kotłami, Pod Łabskim Szczytem, Na Hali Szrenickiej, Na Szrenicy, Kamieńczyk, Kochanówka, Na Wysokim Kamieniu, Na Hali Izerskiej, Na Chojniku, Ještěd, Prezidentská chata, Weberova chata, Vosecká bouda, Dvoračky, Jilemnická bouda, Labská bouda, Petrova Bouda, Špindlerova bouda, Luční bouda, Obří bouda, Česká bouda na Sněžce, Černá bouda, Ronnerova bouda, Sokolská bouda i Pomezní bouda.

Oczywiście część z tych obiektów już nie istnieje. Strawiły je pożary czy zostały rozebrane. Niektóre są nieczynne. Warto zatem wybrać się do Karpacza by zapoznać się z ich historią.

Czytaj również

Sonda

Czy w Wigilię będziesz miał(a) na stole 12 potraw?

Oddanych
głosów
709
Tak
22%
Nie wiem, nie liczę; może być 7 albo 15
78%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Stanowski i Mazurek kłamali i szkalowali reporterów
 
Rozmowy Jelonki
Zielone pogranicze
 
112
Kolizja z Teslą
 
Aktualności
Życzenia od Prezydenta Polski
 
Aktualności
Hotel Sanssouci w Karpaczu ma ruszyć wiosną
 
Jelenia Góra - KARR
Życzenia Świąteczne od KARR S.A.

Jedzenie na telefon

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group