Tuż przed rozpoczęciem wernisażu miała miejsce prelekcja pt.: “Józef Gielniak – wpływ jego twórczości na rozwój techniki linorytu”, którą poprowadził jeden z jurorów tegorocznej edycji konkursu dr hab. Krzysztof Szymanowicz. Sytuując “mistrza z Bukowca” w szerszym kontekście, zaprezentował licznym słuchaczom jak wielkie znaczenie dla grafiki współczesnej miała jego twórczość.
Na wystawie wyeksponowane zostały 84 grafiki 60. artystów wybrane przez spośród 163. prac nadesłanych na konkurs. Są to przede wszystkim prace polskich autorów reprezentujące wszystkie najważniejsze ośrodki związane z grafiką współczesną. Łączy je znakomite opanowanie warsztatu graficznego. Zgodnie z założeniem konkursu, wszystkie prace zostały wykonane w technikach druku wypukłego. Króluje przede wszystkim linoryt, pojawia się również najstarsza z technik graficznych – drzeworyt. Obok prac utrzymanych w klasycznej dla grafiki czarno-białej kolorystyce, pojawiają się prace eksperymentujące z kolorem. Różnorodność przejawia się w mnogości stylistyk i zagadnień formalnych podejmowanych przez autorów.
Konkurs Graficzny im. Józefa Gielniaka jest wydarzeniem organizowanym przez Muzeum Karkonoskie od roku 1977. Ma na celu upamiętnienie Józefa Gielniaka (1932-1972) - wybitnego polskiego grafika związanego z regionem jeleniogórskim oraz prezentację dokonań artystów tworzących w technikach druku wypukłego. Przez lata istnienia konkurs zdobył renomę ważnego wydarzenia wyczekiwanego przez środowisko grafików, które daje możliwość nagrodzenia zarówno artystów o znacznym dorobku, jak i młodszych twórców debiutujących. Prace laureatów zostaną włączone do zbiorów Muzeum Karkonoskiego, powiększając kolekcję grafiki współczesnej.