Przed nami pięć festiwalowych dni, podczas których zaprezentowanych zostanie 6 tytułów. Wśród propozycji 49. Jeleniogórskich Spotkań Teatralnych znalazła się klasyka w nowych, uwspółcześnionych przekładach, farsa oraz monodram.
23 września (w piątek) tegoroczne Jeleniogórskie Spotkania Teatralne zainauguruje warszawski Teatr Ateneum z przedstawieniem “Kwartet” pióra brytyjskiego dramaturga, powieściopisarza i scenarzysty filmowego Ronalda Harwooda w reż. Wojciecha Adamczyka. W domu spokojnej starości dla artystów–weteranów spotykają się dawni teatralni partnerzy z kwartetu z IV aktu opery “Rigoletto” Giuseppe Verdiego, gdzie jedna z par kwartetu była niegdyś małżeństwem. W obsadzie znaleźli się: Marzena Trybała / Sylwia Zmitrowicz, Magdalena Zawadzka, Krzysztof Gosztyła i Krzysztof Tyniec.
24 września (w sobotę) Teatru Kwadrat z Warszawy wystawi klasyczną farsę “Nie książka zdobi człowieka” autorstwa kanadyjskiego dramatopisarza, powieściopisarza i scenarzysty Seymoura Blickera w reż. urodzonego w Kolumbii Giovanny'ego Castellanosa (1980–2020). Pewien pisarz–panikarz właśnie wydał książkę i chce odnieść sukces. Ale nieśmiałość i całkowity brak wiary w siebie paraliżują go do tego stopnia, że sama myśl o udzieleniu wywiadu przyprawia o rozstrój żołądka. W akcie desperacji namawia swojego przyjaciela, by ten podając się za autora książki, oczarował wszystkich wdziękiem i erudycją, zyskał przychylność mediów i uczynił z jego powieści bestseller. W obsadzie: Paweł Małaszyński, Andrzej Nejman, Olga Kalicka / Aleksandra Radwan, Elżbieta Romanowska / Ilona Chojnowska i Lucyna Malec / Magdalena Stużyńska.
25 września (w niedzielę) o godz. 16.00 gościć będzie Teatr im. Gerharda Hauptmanna z Zittau z monodramem “Nazwisko: Sophie Scholl” Theresy Selter w reż. Ramony Ries. Tytułowa bohaterka (w tej roli Alexandra Kienitz) to studentka prawa, która ma zeznawać w sądzie jako świadek obrony oskarżonego sekretarza. Jednak czyniąc to obciążyłaby swojego profesora, prawdziwego sprawcę. Gdy skłamie, straci szacunek do siebie, więc jedną z opcji byłoby milczenie.
Tego samego dnia o godz. 19.00 obejrzeć będzie można farsę “Pomoc domowa” francuskiego dramatopisarza Marca Camolettiego w tłumaczeniu Bartosza Wierzbięty w reż. Wojciecha Dąbrowskiego (urodzonego w Kowarach, absolwenta kowarskiego Liceum Ogólnokształcącego) w wykonaniu Wrocławskiego Teatru Komedia. Dla rezolutnej pokojówki Nadii nowa praca oznacza nowe kłopoty, choć entuzjastycznie oddający się romansom chlebodawcy pozwalają jej drenować swoje portfele i barek. Wystąpią: Dorota Wierzbicka-Matarrelli, Katarzyna Skoniecka, Ilona Janyst / Lucyna Szierok-Giel, Wojciech Dąbrowski i Kornel Sadowski / Jakub Giel (w latach 2003–2006 związany z jeleniogórskim Teatrem im. Norwida).
26 września (w poniedziałek) swój spektakl “Próby” Bogusława Schaeffera w reż. Mikołaja Grabowskiego zaprezentuje Teatr Polonia z Warszawy. To utwór, który jest tylko pretekstem do rozważań na temat scenicznych kreacji, aktu twórczego i znaczenia sztuki w życiu człowieka. Wystąpią: Iwona Bielska, Delfina Wilkońska, Mikołaj Grabowski, Andrzej Konopka i Michał Wanio.
27 września (we wtorek) Lubuski Teatr z Zielonej Góry wystawi widowisko muzyczne “Gusła” wg II części i fragmentów IV dramatu “Dziady” (dramaturgia – Alicja Bral) w reż. Grzegorza Brala, twórcy Teatru Pieśni Kozła we Wrocławiu. Przedstawienie dotyka tematu żałoby i straty bliskiego człowieka, a także ówczesnego kraju i wielkich ideałów. Grają: Aleksander Podolak, Elżbieta Donimirska, Katarzyna Kawalec, Radosław Walenda, Romana Filipowska, Paweł Wydrzyński, Joanna Koc, Daniel Zawada i James Malcolm.