Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Środa, 21 maja
Imieniny: Tymoteusza, Wiktora
Czytających: 9221
Zalogowanych: 102
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Z białą laską przez życie

Niedziela, 25 października 2015, 7:57
Aktualizacja: Poniedziałek, 26 października 2015, 1:09
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Z białą laską przez życie
Fot. Przemek Kaczałko
www.jelonka.com - Wykryto blokadę reklam
Wykryto wtyczkę adblock lub inną metodę blokowania reklam.


Nie lubisz reklam? Rozumiemy to.
Jednak Portal utrzymuje się głównie z tego źródła.

Dlatego proponujemy zakup subskrypcji, która pozwala na wyłączenie reklam.

Kupując subskrypcję pomagasz dzieciom z jeleniogórskich domów dziecka.

KUP SUBSKRYPCJĘ

Jeśli nie chcesz już teraz wykupić subskrypcji - prosimy o odblokowanie portalu w opcjach adblocka.

Zobacz jak odblokować
W sali Arka przy kościele św. Jana Apostoła na jeleniogórskim Zabobrzu w piątek (23.10) obchodzono uroczyście Międzynarodowy Dzień Białej Laski, który oficjalnie przypada na dzień 15 października. W spotkaniu integracyjnym wzięło udział około 100 osób, którzy są członkami, bądź wspierają Polski Związek Niewidomych.

- Jest to święto osób niepełnosprawnych, a szczególnie osób niewidomych, które jest obchodzone po raz 15. - powiedziała prezes okręgu dolnośląskiego Polskiego Związku Niewidomych Anna Jaworska. - Istotą spotkania jest integracja, pokazanie, że też jesteśmy w społeczeństwie, jak funkcjonujemy – dodała szefowa jeleniogórskiegokoła PZN.

Jak odnajdują się w społeczeństwie osoby niewidome i niedowidzące? Czy są lepiej akceptowane? - Dużo się zmienia w tym kierunku. Gdy pojawia się problem niedowidzenia, spotykamy się z większym zrozumieniem, ale jeszcze dużo pracy przed nami. Nie jesteśmy osobami upośledzonymi, nie należy się nas bać – podkreślała Anna Jaworska. Podczas spotkania poruszono też temat rynku pracy, do którego dostęp dla osób o dysfunkcji wzroku jest bardzo ograniczony. - Pracuje obecnie ok. 5 proc. osób niewidomych – powiedziała organizatorka Dnia Białej Laski w Jeleniej Górze.

- Myślę, że ta współpraca będzie jeszcze bardziej owocna. Z jednej strony staramy się, by nasze jednostki współpracowały, a z drugiej strony bariery, które zdajemy sobie sprawę – jeszcze są w mieście, będziemy starać się usuwać – zadeklarował wiceprezydent Jeleniej Góry Jerzy Łużniak.

Uroczystość rozpoczęła się od przywitania gości, następnie wręczono odznaczenia dla osób i instytucji wspierających Polski Związek Niewidomych, a o doznania artystyczne zadbała laureatka Festiwalu Zaczarowanej Piosenki Katarzyna Nowak, która mimo swojej niepełnosprawności osiągnęła w życiu znacznie więcej, niż niejedna osoba widząca.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy masz w domu psa lub kota? A może inne zwierzę?

Oddanych
głosów
684
Mam psa
42%
Mam kota
24%
Mam 2 psy
5%
Mam 2 koty
11%
Mam inne zwierzątko w domu (rybki w akwarium liczą się jako jedno)
7%
Mam więcej niż 3 zwierzątka w domu
11%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Polska skręca w prawo: jak silny jest prezydent?
 
Rozmowy Jelonki
Co zrobić ze zwierzakiem na majówkę?
 
Piłka nożna
Sprawdzą się na boisku wicelidera. Będzie LIVE
 
Karkonosze
Wypadek wspinaczkowy na Sokoliku
 
Aktualności
Trzech "kibiców" ma zarzuty
 
Jeleniogórskie ulice
Osiedle Robotnicze w Jeleniej Górze – niby w centrum, a jednak z boku
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group