Ewa Zwarycz, Agnieszka Bar i Agnieszka Mucha zaproponowały młodzieży nadanie rzeczom niepotrzebnym nowego życia i twórcze wykorzystanie rozmaitych odpadków, nie tylko makulatury, lecz także zużytych ubrań i innych przedmiotów, które najczęściej trafiają do kosza na śmieci.
Warsztaty, do których zaproszono gimnazjalistów z „jedynki” rozpoczęły się od prezentacji multimedialnej, która miała zainspirować młodych twórców do wykonania rozmaitych dzieł z przedmiotów zgromadzonych w BWA. Młodzież podziwiała zdjęcia zabawnych, ale i niejednokrotnie pięknych rzeczy wykonanych z czegoś na pozór zupełnie nic nie wartego. Były to formy zarówno użytkowe, jak i ozdobne. Często – śmieszne.
Instruktorki, propagatorki estetyki ekologicznej z wykorzystaniem surowców wtórnych, a także projektantki wielu przedmiotów, natchnęły młodzież do pracy twórczej. Atelier stała się duża sala wystawowa BWA. Dziewczęta i chłopcy najpierw zabrali się za projektowanie, a później – za wykonanie naszkicowanego dzieła.
Wyobraźnia podpowiadała stworzenie wielu przedmiotów, często osobliwych, jak na przykład ślimak z pończoch wypchanych gazetami. Można było też „rewitalizować” przedmioty zużyte i brzydkie. Dekorowano fantazyjnie krzesła i półeczki.
Z części wytworzonych przedmiotów powstanie wystawa, część autorzy będą mogli zabrać sobie na pamiątkę. Na kolejną odsłonę warsztatów w ramach projektu „Test iluzji” maKULaTURa/Plastik fantastik BWA zaprasza 26 marca. Całość realizowana jest przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz miasta Jelenia Góra.