Neil Cabrera razem z kolegami z Peru stworzyli zespół “Trio Mariachi” i koncertują po całej Polsce. Tydzień temu byli w Bolesławcu, w piątek pojadą do Gryfic obok Szczecina. Grają muzykę peruwiańską, indiańską, meksykańską i latyno-amerykańską. Jak mówią, melodie Lambady, Salsy czy Rumby porywają do tańca każdą publikę. Przykładów potwierdzających jego słowa nie trzeba było daleko szukać.
- Gdy przechodzę obok kaplicy św. Anny i słyszę przepiękną barwę fletni, to chce mi się tańczyć. Dźwięki wydobywane z tego typu instrumentów są lekkie i działają uspokajająco. W tym pędzie, jaki serwuje nam XXI wiek, słysząc te egzotyczne brzmienia, można choć na chwile zatrzymać się i popaść w zadumę – usłyszeliśmy od zachwyconej pani Elżbiety, jeleniogórzanki.
Muzyk gra również bardziej klasyczne utwory np. “Ojciec Chrzestny”, “La Paloma”, czy “El Condor Pasa”, co po polsku oznacza “Lot Kondora”.
- Gry na gitarze elektrycznej solowej i klasycznej nauczyłem się w Peru – zdradza muzyk. Na Fletni Pana gram dopiero od dwóch lat. Jest to instrument zrobiony z sosny lub hebanu. Każda z połączonych ze sobą rurek ma inną długość, co różnicuje wysokość dźwięków, jakie można z nich wydobyć.
- Kolejnym instrumentem, na jakim gram, jest tzw. zamponia, która zrobiona jest z rurek bambusowych, ułożonych w dwóch rzędach. Gram też na kenie,zwanej po polsku fletnią prostą pojedynczą, która także wykonana jest z drewna bambusowego – wyjaśnił Neil Cabrera.
Poza grą na fletni, muzyk sprzedaje płyty z muzyką, którą tworzy wraz z artystami z zespołu. Pozycje takie jak “Magical Sound” czy “Mistical Travel” nie są obce jeleniogórskiej społeczności. Bowiem muzyk z Peru mieszka już od dwóch lat w Jeleniej Górze
– Do Polski przyjechałem pierwszy raz w 1995 roku. W ciągu 6 lat grałem koncerty w różnych miastach m.in. w Poznaniu, Warszawie i Krakowie – wyznaje artysta.
Wybrałem Polskę, ponieważ spodobała mi się bardzo tutejsza kultura. Ludzie są otwarci, tak jak w Peru. Na początku nie było łatwo, szczególnie z nauką języka, ale po dwóch - trzech latach jestem w stanie już porozumieć się po polsku z każdym – dodał.
Artysta tworzy też własnoręcznie peruwiańskie bransoletki ze skóry i sierści sarny lub jelenia oraz z nici i korali.