Zmienia się czas z letniego na zimowy. Dla śpiochów oznacza to o godzinę dłuższy sen. Od niedzieli poranki będą jaśniejsze, ale szybciej zapadnie zmrok. Czas zimowy obowiązuje do ostatniej niedzieli marca.
Oznacza to także niewielkie utrudnienia w podróżowaniu. Jako jedyny w naszym regionie zatrzyma się na godzinę pociąg „Karkonosze” jadący z Jeleniej Góry do Warszawy. Pasażerowie pozostałych składów nie będą mieli wydłużonej podróży, ponieważ pozostałe kursy pociągów kończą bieg przed godz.3.00.
Podobnie kursy autobusów komunikacji miejskiej, które kończą jazdę po godz.1.00 a rozpoczynają dopiero o 4.00.
W domach trzeba będzie przeprogramować urządzenia elektroniczne: kuchenki, mikrofalówki lub nakręcić zegarki. Większość komputerów dostosowuje się automatycznie.
– Dobrze, że czas zmienia się z soboty na niedzielę, wtedy łatwiej przyzwyczaić organizm – mówi Piotr Jakubiec z Jeleniej Góry.
Jako pierwsi zmianę czasu wprowadzili Niemcy w 1916 roku. W Polsce zmiana była wprowadzana i likwidowana kilkakrotnie. Obecnie obowiązuje od 1977 roku. Unia Europejska przyjęła zmianę czasu dopiero w 2000 roku. Wprowadzana jest o różnych godzinach w zależności od strefy czasowej. Zaletą przestawienia zegarków jest oszczędność energii związana ze zmniejszeniem kosztów oświetlenia.