Akcja każdego roku cieszy się dużym zainteresowaniem domów dziecka z Dolnego Śląska i Opolszczyzny. To zrozumiałe, ponieważ nagroda, o którą mogą walczyć, jest naprawdę zauważalna w ich budżecie. Organizując akcję Domy Pozytywnej Energii EnergiaPro wspiera finansowo domy dziecka dążąc do poprawy warunków bytowych dzieci. Udział w Akcji mobilizuje jej wychowanków do realizacji wspólnego celu i wyzwala w nich poczucie odpowiedzialności za miejsce, w którym żyją. Z relacji laureatów Akcji z lat ubiegłych wynika, że wygrana kwota jest nieocenioną wręcz pomocą. Dzięki niej komfort życia dzieci znacznie wzrósł.
Formuła konkursu jest prosta. Domy Dziecka nadsyłają prace związane z tematem przewodnim danej edycji Akcji, które następnie są oceniane przez Kapitułę. W tym roku tematem przewodnim był „Voltek” jako wysłannik przyszłości ratujący ziemię”. Większość nadesłanych prac to namalowane obrazki ilustrujące historie z życia Voltka, ale pojawiły się też historyjki pokazujące, co Voltek robi, aby chronić środowisko.
Każdego roku dziesięć domów z największą ilością punktów zostaje laureatami i, oprócz nagrody pieniężnej, otrzymuje zaszczytny tytuł „Domu Pozytywnej Energii”. Rywalizacja o ten tytuł i nagrodę nie jest prosta i nie zawsze udaje się ją zdobyć za pierwszym razem. Jednak cierpliwość zostaje nagrodzona. Kilku tegorocznych laureatów walczyło wytrwale od początku prowadzenia Akcji i udało się!
Głównym celem przedsięwzięcia jest to, by wszystkie domy dziecka, które znajdują się na terenie działania spółki, zostały laureatami Akcji i tym samym uzyskały tytuł „Dom Pozytywnej Energii”. Jeśli nie udało się w tym roku, szanse na wygraną w następnej edycji rosną, gdyż zgodnie z regulaminem konkursu laureaci poprzednich edycji nie mogą brać ponownie udziału w walce o 50 tys. zł. Mogą natomiast zgłosić dwóch uczniów do prowadzonego przez EnergięPro programu stypendialnego. Nagroda dla nich to 10 tys. zł do wykorzystania na cele naukowe w przeciągu najbliższych 3 lat. Dzięki temu pomoc nie ogranicza się do jednorazowej akcji przeznaczonej dla placówek, ale rozszerza się na zdolne i ambitne dzieci – wychowanków tychże domów dziecka.
W tym roku jedną z głównych nagród odebrało Ognisko Wychowawcze dla Dziewcząt z Lubania, a stypendia otrzymali Justyna Więczkowska z Domu Dziecka im. Jordana w Bolkowie oraz Kamil Mieszko Załupka z Domu Dziecka nr 2 „Dąbrówka” w Jeleniej Górze.
Nowością była dodatkowa konkurencja na najlepszy scenariusz teatralny. Pomysłodawcą jest Robert Skolmowski – Dyrektor Teatru Lalek. Nagrodą dla zwycięzców jest udział w tygodniowych warsztatach teatralnych z aktorami, wystawienie swojego przedstawienia na prawdziwej scenie, a następnie trasa po Dolnym Śląsku w Bajkobusie należącym do Teatru Lalek.
W tej konkurencji niepokonany okazał się Dom Dziecka nr 2 „Dąbrówka” w Jeleniej Górze za scenariusz „Moja przygoda z Voltkiem, czyli jak Stypek pokochał fizykę”.