Szkolenie zorganizowało Stowarzyszenie „Wiemy czego chcemy” z Radoniowa. Wcześniej jednak trzeba było znaleźć odpowiedni fundusz, opracować koncepcję i napisać projekt. Ten ostatni spełnił wymogi formalne stawiane przez dysponenta unijnych pieniędzy – Urząd Marszałkowski we Wrocławiu.
Projekt był realizowany w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, a nazywał się „Kurs z zakresu florystyki, bukieciarstwa, wyrobu ozdób rękodzielniczych i wyrobów z gliny”. Rozpoczął się naborem uczestników w listopadzie. Podstawowym wymogiem, który uczestnicy musieli spełnić, było miejsce zamieszkania – nasza gmina. Zgłosiły się do niego kobiety z Chmielenia, Pasiecznika, Radoniowa, Olesznej, Wojciechowa, Milęcic i Lubomierza.
Szkolenia przeprowadzono w styczniu, w salach świetlicy w Chmieleniu, w dwóch 15-osobowych grupach. Trwały 60 godzin. Wyrobów rękodzielniczych – koronki czółenkowej uczył Witold Kozłowski, młody wrocławianin znany w środowisku polskich pasjonatów starego rzemiosła. Sztuka ta, choć niełatwa i prawie zapomniana, przeżywa swój renesans.
Jak lepić przedmioty z gliny pokazywała Henryka Socha-Zawadzka. To prezes stowarzyszenia z Radoniowa i siła sprawcza całego przedsięwzięcia.
- Kursantki są bardzo pojętne i sprawne manualnie – ocenia Henryka Socha-Zawadzka. – Widać było w ich pracach jak z dnia na dzień budzi się w nich wyobraźnia plastyczna.
Trzecią część kursu – florystykę i bukieciarstwo – poprowadziła Dagmara Pacek, młoda kwiaciarka z Jeleniej Góry. – Dla mnie to rewelacja ! – chwaliła efekty zajęć jedna z uczestniczek. – Teraz już wiem jak ułożyć i połączyć bukiet kwiatów, by się nie rozleciał. Jak będzie jakiś ślub, to proszę do mnie, a zadbam o kwiatowe ozdoby!
Podczas kursu przeprowadzono ankietę z której wynika, że zajęcia były interesujące a umiejętności na nich zdobyte uczestniczki będą starać się rozwijać i wykorzystywać. Wskazały też na potrzebę dalszych, podobnych w formie i tematyce szkoleń.
Projekt współ finansowany ze środków unijnych Europejskiego Funduszu Społecznego, w ramach priorytetu IX. Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, Działania 9.5. Oddolne inicjatywy edukacyjne na obszarach wiejskich.