Dąbrowica to miejsce dziś nieco zapomniane, a warte odwiedzenia. Nie tylko ze względów religijnych. Stąd roztaczają się niezapomniane widoki na Rudawy Janowickie, wojanowską żwirownię oraz pałac w Wojanowie, który z tej perspektywy wygląda szczególnie okazale.
Wzniesienie Kozieniec znane jest jednak głównie z malowniczo położonego kościółka wzniesionego pod koniec XIX wieku dzięki fundacji rodziny von Deckerów, właścicieli majątku i papierni w Dąbrowicy, których doczesne szczątki spoczęły w pobliskim grobowcu w podziemiach kaplicy.
Po 1945 roku przez dwa lata opuszczony kościół został zdewastowany i spustoszony przez szabrowników. Katolicy przejęli świątynię w roku 1947, a kilkanaście lat później całe miejsce stało się lokalnym centrum kultu maryjnego. To tu przybywali wrocławscy biskupi z kardynałem Bolesławem Kominkiem na czele, aby poświęcić powstające w Dąbrowicy groty maryjne. Jedna z nich jest kopią słynnej groty we francuskim Lourdes.
W roku 1977 biskup Adam Dyczkowski poświęcił kaplicę św. Maksymiliana Kolbe, która powstała z grobowca rodziny von Deckerów. Jest tu także kaplica Zwiastowania, św. Stanisława Kostki oraz Matki Bożej Fatimskiej. 26 sierpnia 1983 roku w uroczystościach jej konsekracji wziął udział bp Wincenty Urban. Wydarzenie to miało miejsce niedługo po pielgrzymce papieża Jana Pawła II do Polski stanu wojennego. Zgromadziło wielu wiernych z Jeleniej Góry i okolic.
21 lat temu to lokalne sanktuarium maryjne otrzymało nazwę MB Jasnogórskiej Uzdrowienia Chorych. Wielokrotnie organizowane były tu pielgrzymki pątników, którzy szli z kościoła św. Erazma i Pankracego do podnóża wzniesienia Kozieniec.
Ale kościół filialny MB Częstochowskiej znany jest w wielu kręgach z bardzo łagodnego podejścia do wiernych. To tu odbywały się chrzty i śluby tych, którzy zbytnio nie chcieli dawać rozgłosu tym wydarzeniom. Wszystko dzięki otwartości księdza Stanisława Pagieły, emerytowanego już duszpasterza.
Warto zatem w letni weekend udać się do Dąbrowicy na rowerową wycieczkę, aby osobiście doświadczyć historii i upajać się pięknymi krajobrazami Rudaw Janowickich. Wycieczka będzie tym przyjemniejsza, że ostatnio położono asfalt na pełną wybojów drogę prowadzącą na wzgórze.