Projekt ma zawierać przebieg sieci tras rowerowych w granicach administracyjnych miasta Jelenia Góra jako wydzielone drogi rowerowe (w pasie drogowym), prowadzące po istniejących jezdniach, po drogach wewnętrznych, dojazdowych i rolniczych oraz jako ciągi pieszo – rowerowe. Zadaniem wykonawcy będzie również przedstawienie innych rozwiązań komunikacyjnych przebiegu dróg, w celu połączenia tras rowerowych w mieście Jelenia Góra z trasą rowerową ER-2 „Liczyrzepa” oraz ER-6 „Dolina Bobru”.
Zanim wykonawca zabierze się do wykonania nowej sieci dróg rowerowych ma zrobić inwentaryzację istniejących. Sprawdzi też, które z terenów, gdzie takie drogi miałyby powstać, są najbardziej atrakcyjne turystycznie, kulturowo i historycznie.
Co ważne, nowe drogi mają się łączyć z istniejącymi. Dlatego koncepcja ma zawierać projekt połączenia centrum Cieplic z drogą rowerową na „Perłę Zachodu”, z ulicą Sudecką – Wolności oraz tras ER-2 „Liczyrzepa” z ER-6 „Dolina Bobru”.
Plan nie ograniczy się jednak tylko do Jeleniej Góry. Projektant zapozna się również z przebiegiem tras w gminach ościennych (Mysłakowice, Podgórzyn, Stara Kamienica, Jeżów Sudecki, Janowice Wielkie, Piechowice) przebiegających w sąsiedztwie lub niewielkiej (do 5 km) odległości od granic administracyjnych miasta Jelenia Góra. Nowa sieć dróg rowerowych Jeleniej Góry ma się bowiem z nimi łączyć.
W ramach tego zadania powstaną również harmonogramy prac, wstępne kosztorysy budowy, rozbudowy i oznakowania planowanych dróg rowerowych o łącznej długości około 100 km, z których 30 km to istniejące ścieżki.
Zadania „Rowerem do Czech. Koncepcja euroregionalnych tras rowerowych” jest realizowane w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska 2007-2013: Oś priorytetowa 3. Wspieranie współpracy społeczności lokalnych, Dziedzina wsparcia 3.3. Fundusz Mikroprojektów.