Czy w moim bloku, ktoś chce zarobić na wymianie nieczynnych liczników gazowych? – pyta pani Beata z jeleniogórskiego Zabobrza.
Mieszkam przy ul. Działkowicza 2 – mówi nasza Czytelniczka. - W budynku tym 2 lutego 2021 r odłączono gaz, nigdy go już nie przywrócono. Powodem odcięcia od sieci było zagrożenie spowodowane przez niedoszłego samobójcę. Z powodu stanu starej instalacji gazowej, nie dopuszczono już do obrotu gazu w całym budynku. Lokatorzy zostali niespodziewanie zmuszeni przejść na gotowanie elektryczne. Od feralnego dnia minęło już 2.5 miesiąca. Gazu nie ma i nie będzie a tu kilka dni temu na drzwiach klatki schodowej pojawiła się informacja o wizycie monterów, mających wymieniać liczniki gazowe w mieszkaniach gdzie skończył im się okres legalizacji. Czy w ten sposób ktoś chce jeszcze zarobić na wymianie nieczynnych liczników?
Obowiązek wymiany legalizacyjnych gazomierzy realizowany jest przez Polską Spółkę Gazownictwa zgodnie z obowiązującymi przepisami metrologicznymi – informuje rzecznik prasowy PSG Radosław Jankiewicz. - Zlecenia wymian legalizacyjnych gazomierzy w budynku przy ul. Działkowicza 2 w Jeleniej Górze zostały przekazane przez PSG do realizacji przez firmę zewnętrzną jeszcze w styczniu 2021 r. – przed odcięciem dopływu gazu do instalacji gazowej budynku. Przypomnę, że w związku z przyjętym 2 lutego, na telefon alarmowy 992 zgłoszeniem o wyczuwalnym zapachu gazu w budynku, brygada pogotowia gazowego tamtejszej gazowni udała się na miejsce zdarzenia. Były tam także służby państwowej straży pożarnej, które stwierdziły obecność gazu propan-butan pochodzącego z rozszczelnienia 11-kilogramowej butli w jednym z lokali tego budynku. Pomieszczenie zostało przewietrzone, a ww. zagrożenie usunięte. Pracownicy pogotowia gazowego sprawdzili wewnętrzną instalację gazową budynku mieszkalnego, na której stwierdzili nieszczelność. Polska Spółka Gazownictwa odpowiada za bezpieczne dostarczanie gazu ziemnego siecią gazową do zaworu głównego gazu. Jesteśmy również właścicielami gazomierzy. Za pozostałą instalację gazową wewnątrz nieruchomości odpowiada właściciel bądź zarządca budynku .W przypadku stwierdzenia nieszczelności na wewnętrznej instalacji budynku, pracownicy PSG zobowiązani są do niezwłocznego zabezpieczenia miejsca zdarzenia poprzez odcięcie dopływu gazu do takiej instalacji. Tak było w powyższym przypadku – w porozumieniu ze strażą pożarną zadecydowano o przerwaniu dostaw paliwa gazowego do budynku. O zaistniałym zdarzeniu poinformowano lokatorów oraz zarządcę nieruchomości. PSG ponownie uruchomi dostawy gazu do budynku tylko wtedy, gdy stan wewnętrznej instalacji gazowej, za którą odpowiada zarządca nieruchomości, nie będzie zagrażał bezpieczeństwu mieszkańców - dodaje rzecznik.