Wszystkie zbiorniki będące w administracji RZGW we Wrocławiu pracują zgodnie z instrukcjami gospodarki wodnej. Obecnie zbiorniki posiadają wolne pojemności powodziowe oraz dodatkowe. Urządzenia upustowe są drożne, a urządzenia manewrowe sprawne. Gospodarka prowadzona na zbiornikach dostosowywana jest do aktualnej sytuacji hydrologicznej i uwzględnia prognozy pogody. Ponadto RZGW pozostaje w stałym kontakcie z firmami zewnętrznymi, które mają podpisane umowy z PGW Wody Polskie na obsługę zbiorników i urządzeń hydrotechnicznych.
W przypadku wystąpienia wezbrania współpracujemy z wojewódzkimi, powiatowymi oraz gminnymi centrami zarządzania kryzysowego, w zakresie przekazywania informacji o występowaniu niekorzystnych zjawisk na rzekach, będących na terenie tych jednostek - zapewnia RZGW. - Służby terenowe współpracują z właścicielami urządzeń wodnych, którzy na bieżąco prowadzą monitoring ich stanu technicznego i przepustowości.
W najbliższych dniach prognozowane są silne opady deszczu, mogące powodować podtopienia i zalania na południu kraju. Gwałtownie będzie rósł poziom wód w korytach głównych rzek oraz na dopływach do nich, przekraczając stany ostrzegawcze oraz alarmowe. Na skutek niżu genueńskiego o nazwie Boris istnieje duże prawdopodobieństwo utworzenia się lokalnych wezbrań na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie.