Czwartek, 26 grudnia
Imieniny: Dionizego, Szczepana
Czytających: 8705
Zalogowanych: 32
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zdrój bez wody

Środa, 11 lipca 2007, 0:00
Aktualizacja: Środa, 11 lipca 2007, 12:24
Autor: anzol
Jelenia Góra: Zdrój bez wody
Fot. rylit
W Cieplicach nie ugasisz pragnienia Marysieńką, musisz kupić inną mineralną w sklepie.

– To ewenement na skalę Polski – mówią o Cieplicach, których podstawą działania są mineralne wody termalne. – Chyba nie ma drugiego takiego uzdrowiska, gdzie nie byłoby możliwości czerpania wody mineralnej – usłyszeliśmy od wycieczkowiczów, którzy spacerowali po placu Piastowskim, na próżno szukając pijalni wód mineralnych.

– W końcu znaleźliśmy. W pawilonie zdrojowym. Było tam jednak tyle ludzi, a pomieszczenie – niezbyt duże. Z czterech kraników woda leci jak krew z nosa. Żeby jej skosztować, zajęłoby nam to chyba z godzinę – mówi pani Grażyna, opiekun grupy.

– Niestety, w uzdrowisku wciąż nie ma pijalni z prawdziwego zdarzenia – ubolewa Małgorzata Turowska, wiceprezes Stowarzyszenia Miłośników Cieplic. SMC uratowało przed zagładą popularną fontannę zwaną „tulipanem”, która miała służyć za punkt czerpania Marysieńki. Jej remont kosztował 78 tysięcy złotych. – Ale prace wykonano nieprawidłowo, bo wodotrysk nie działa – mówi M. Turowska.

Nie ma także planowanej od kilku lat większej pijalni, która miała się znaleźć w miejscu zlikwidowanych kilka lat temu betonowych delfinów. Z nich lała się bez przerwy gorąca i zimna woda. Sama fontanna, choć dosyć szpetna, była miejscem, gdzie zatrzymywała się każda wycieczka, aby napić się wody.

– Na tą pijalnię nie ma pieniędzy w budżecie – wyjaśnia Małgorzata Turowska. Wprawdzie ogłoszono konkurs na wykonanie projektu, ale nie wzbudził on zainteresowania. Założeniem było opracowanie takiego planu, którego realizacja nie przekroczyłaby sumy 120 tysięcy złotych.
O całości po prostu zapomniano.

Nie ma także szans na powrót symbolu uzdrowiska Cieplice w postaci butelkowanej. W lipcu miną cztery lata od kiedy rozlewnia Marysieńki została na cztery spusty zamknięta. Urządzenia nie były wydajne, uzdrowisku nie opłacało się wody rozlewać, a chętnego na zainwestowanie w modernizację placówki – nie było.

– Byłem we francuskim Evian. Trudno tu o skalę porównawczą, ale tam rozstawione są niemal na każdym kroku krany ze słynną wodą mineralną. Ludzie mogą pić do woli. I nie przeszkadza im to, że w okolicznych restauracjach ta sama woda w butelce jest droższa od lampki wina – mówi Roman Wrzosek, jeden z pilotów wycieczek zagranicznych. Dodaje, że wstydziłby się zaproponować grupie Francuzów spacer po Cieplicach. – Przecież muszę im powiedzieć, że są tu wody termalne. Tylko jak im wytłumaczyć, dlaczego – aby ich skosztować – trzeba odstać swoje w kolejce w niezbyt przestronnym pomieszczeniu? – pyta.

<b> Będa pijalnie </b>
Do koncepcji wrócimy jeszcze w tym roku &#8211; mówi Jerzy Łużniak, zastępca prezydenta Jeleniej Góry. Zostanie opracowany projekt, który będzie zrealizowany przy okazji remontu placu Zdrojowego. Miasto ma w planach także budowę zadaszonej pijalni wód w Parku Zdrojowym. &#8211; Chcę podkreślić, że z budżetu miasta do budżetu kraju co roku płacone jest kilkadziesiąt tysięcy złotych za możliwość bezpłatnego korzystania z ujęć wody mineralnej na tyłach budynku zdrojowego &#8211; dodaje J. Łużniak.

Czytaj również

Sonda

Czy w Wigilię będziesz miał(a) na stole 12 potraw?

Oddanych
głosów
708
Tak
22%
Nie wiem, nie liczę; może być 7 albo 15
78%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Stanowski i Mazurek kłamali i szkalowali reporterów
 
Rozmowy Jelonki
Zielone pogranicze
 
112
Kolizja z Teslą
 
Aktualności
Życzenia od Prezydenta Polski
 
Aktualności
Hotel Sanssouci w Karpaczu ma ruszyć wiosną
 
Jelenia Góra - KARR
Życzenia Świąteczne od KARR S.A.

Jedzenie na telefon

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group