Podczas wczorajszej (24 lipca) sesji Rada Powiatu Karkonoskiego, głosami koalicji Razem dla Regionu i Platforma Obywatelska, podjęła uchwałę w sprawie zaciągnięcia przez powiat długoterminowego kredytu lub pożyczki.
Maksymalna kwota pożyczki lub kredytu długoterminowego jaką mógłby zaciągnąć powiat to 20 milionów złotych: 15 milionów w 2023 i 5 mln zł w 2024 roku. Spłata długu nastąpiłaby w latach 2026 – 2038 roku.
Jak podkreślał podczas sesji starosta karkonoski Krzysztof Wiśniewski, uchwała otwiera możliwość zaciągnięcia zobowiązania przez powiat, a środki uzyskane w ten sposób nie zostaną wydane na bieżące funkcjonowanie powiatu lecz jako wkład własny samorządu do przyszłych inwestycji.
Sytuacja finansowa naszego powiatu jest bardzo dobra i ewentualne zaciągnięcie tego zobowiązania jest w pełni bezpieczne dla jego stabilności finansowej – argumentował starosta karkonoski Krzysztof Wiśniewski. - Chcemy, aby nasz powiat się rozwijał, aby były w nim realizowane zadania poprawiające komfort życia mieszkańców. Chcemy inwestować w remonty mostów, dróg, w Domy Pomocy Społecznej, w Domy Dziecka, jednostki oświatowe. Jako dobrzy gospodarze chcemy być przygotowani na zapowiadane możliwości pozyskania nowych środków zewnętrznych. Myślę, że wkrótce zostaną uruchomione środki unijne. Będzie można też sięgać po pożyczki niskooprocentowane, lub w ogóle nieoprocentowane. Chcemy być gotowi, aby po nie sięgnąć, dlatego musimy mieć środki na wkład własny, zwłaszcza że okres na składanie wniosków może być dość krótki.
Przeciwko podjęciu uchwały był opozycyjny klub Prawa i Sprawiedliwość oraz radny PSL Leszek Supierz.
Mimo że jesteśmy za rozwojem powiatu, to nie możemy z odpowiedzialności o skutki finansowe i przyszłość samorządu zagłosować za przyjęciem tej uchwały – mówił w imieniu klubu PiS Eugeniusz Kleśta. - Zaciągamy to zobowiązanie w momencie gdy oprocentowania są najwyższe. W tej sytuacji skutki obsługi tego długu będą znaczące. W tej sytuacji pytam: czy nie uda się w tym roku budżetowym spiąć tego budżetu bez zaciągania tego zobowiązania? Zwłaszcza, że moim zdaniem część zaplanowanych na ten rok inwestycji nie zostanie rozpoczętych i w ten sposób w budżecie pozostaną niewykorzystane środki. Zwracam także uwagę, że odkładając początek spłaty długu na 2026 rok obciążamy tym zobowiązaniem następną Radę Powiatu.