Czwartek, 21 listopada
Imieniny: Janusza, Konrada
Czytających: 11269
Zalogowanych: 86
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION KRAJ: Zła wiadomość dla śpiochów

Sobota, 27 marca 2010, 9:05
Aktualizacja: 9:05
Autor: KAM
REGION KRAJ: Zła wiadomość dla śpiochów
Fot. ....
W nocy z 27 na 28 marca zmieniamy czas z zimowego na letni: wskazówki zegarów przestawić trzeba z godziny 2:00 na 3:00. Pośpimy krócej, za to dzień będzie o godzinę dłuższy. Warto wiedzieć, że zmiana czasu ma swoją genezę w szukaniu oszczędności podczas… I Wojny Światowej.

Już wynalazca piorunochronu Benjamin Franklin, zaproponował zmianę czasu w celu lepszego wykorzystania światła dziennego. Nikt jego pomysłu nie chciał brać na poważnie. Na początku XX wieku William Willett napisał broszurę pt "Strata Światła Dziennego". Chodziło głównie o wydłużenie czasu pracy. Autora pomysłu wyśmiano.

Tak naprawdę dopiero I Wojna Światowa, która wymusiła na Niemcach szukanie oszczędności, skutkowała wprowadzeniem czasu letniego. Dokładnie 30 kwietnia 1916 Niemcy przestawili wskazówki o godzinę. Bardzo szybko swoim pomysłem zyskali aprobatę Amerykanów i Brytyjczyków. W Polsce zmianę czasu wprowadzono dopiero w czasie okupacji hitlerowskiej. Zmiany przyszły „odgórnie” dlatego, że naziści chcieli dopasować Polaków i wszystkie instytucje do norm III Rzeszy.

Dziś praktykowana dwa razy w roku zmiana czasu z zimowego na letni i z letniego na zimowy, ma swoich zwolenników, ale i przeciwników nie brakuje. Wielu fatalnie znosi te czasowe manipulacje. Bywa, że zegar biologiczny człowieka potrzebuje nawet dwóch tygodni, aby przyzwyczaić się do różnic

Zmiana czasu to też inne spore koszty, między innymi w komunikacji, czy też w systemach informatycznych. Z czasu zimowego na letni przechodzą wszystkie kraje europejskie oprócz Islandii. Do czasu zimowego wrócimy w ostatni weekend października.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Ile książek w roku czytasz? Audiobooki i e-booki też się liczą.

Oddanych
głosów
642
Jedną
6%
Kilka (3-5)
19%
Dużo (6-12)
17%
Bardzo dużo (więcej niż 12 rocznie)
29%
Czytam od przypadku do przypadku (wolę internet od książek)
8%
Wcale nie czytam książek
21%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Upadek Niemiec: Rząd się rozpadł, a recesja za rogiem
 
Rozmowy Jelonki
Zielone pogranicze
 
Aktualności
Autobusy nie dają rady
 
Karkonosze
Rozszerzenie Karkonoskiego Parku Nadowego – za i przeciw
 
Okiem fotografa
Co popada śnieg, to zaraz stopnieje
 
112
Kolizja z autobusem

Jedzenie na telefon

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group