Labę mieli uczniowie, ale nie wszyscy. W niektórych szkołach (ZSO nr 1 i 2) zajęć nie było. W innych – młodzież mimo nauczycielskiego święta – do szkoły przyszła.
W „jedenastce” było wyjątkowo uroczyście. Hymn państwowy, co w szkołach jeszcze się nie zdarzyło – zaintonował jeleniogórski baryton Przemysław Piskozub. – To nasz następca Bernarda Ładysza – zachwalał później Eugeniusz Sroka, dyrektor SP nr 11. Szef placówki pochwalił nauczycieli matematyki i ich uczniów, którzy wygrali edycję Dolnośląskich Meczów Matematycznych. Wspomniał też o przyznanej szkole potężnej dotaci z funduszów unijnych (ponad dwa miliony sześćset tysięcy złotych).
Obok delegacji nauczycieli słuchali go władze oświaty z naczelnikiem Waldemarem Woźniakiem na czele, oraz samorządowcy i radni. Nie było prezydenta Marka Obrębalskiego (wyjechał do Brukseli promować Jelenią Górę i Wrocław). W jego imieniu list z życzeniami odczytał Zbigniew Szereniuk, zastępca prezydenta miasta.
Głos zabrali także związkowcy. Szef ZNP zaatakował rząd i plany minister oświaty Katarzyny Hall. Podkreślił, że był to pierwszy rok szkolny rozpoczęty przez nauczycieli manifestacją. Dodał, że nauczyciele za mało zarabiają, ale to nie tylko państwo ma wpływ na wysokość ich płac. – Zależy także ona od dobrej woli samorządów, a nasze województwo jest pod tym względem w końcówce rankingów – mówił związkowiec. Przedstawiciel „Solidarności” ograniczył się do życzeń z okazji święta edukacji. Dołączył się do nich także rektor Kolegium Karkonoskiego Henryk Gradkowski.
Mizerię nauczycielskich zarobków nieco podreperowały nagrody przyznane wyróżniającym się dyrektorom i nauczycielom przez prezydenta Jeleniej Góry. – Ich wysokość jest znacząca – podkreślił Zbigniew Szereniuk, który z Jerzym Łużniakiem wręczyli wyróżnionym „kopertówki”. Największe brawa otrzymała nauczycielka „jedenastki” Barbara Paruszyńska. W. Woźniak pogratulował także pedagogom nagrodzonym przez ministra edukacji oraz kuratora dolnośląskiego. Szczególnie dużo nagród przypadło pedagogom z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Cieplicach.
W części artystycznej zaprezentował się Zespół Smyczkowy z Państwowej Szkoły Muzycznej im. Janiny Garści, której filia znajduje się w SP nr 11. Były także pokazy tancerzy, których przedstawiał Piotr Zamorski. Na wszystkich gości czekał także okolicznościowy bankiet przygotowany przez uczniów i nauczycieli „Handlówki”.
Dzień Edukacji Narodowej uczczono także w Przedszkolu nr 4. Dzieci obdarowały obecnych i emerytowanych pracowników placówki piosenkami, kwiatami i życzeniami. Każda z grup zaprezentowała gościom coś wyjątkowego - były piosenki, wiersze i pokazy tańców. Do występu dzieci przygotowały Małgorzata Duszkiewicz, Beata Sadurska, Elżbieta Sokolińska i Alina Zielińska.
Akademię dedykowaną dla emerytowanych pracowników przedszkola oraz całego personelu i grona pedagogicznego placówki zakończyły życzenia i wręczenie kwiatów.