Okazją do zrealizowania wystawy było 120-lecie powstania Muzeum Tatrzańskiego. Po prezentacji w Zakopanem zbiory podziwiano w całej Europie. Teraz będzie to możliwe w Szklarskiej Porębie. Wystawa poświęcona jest początkom wędrówek po Tatrach. Wśród licznych zbiorów znajdą się pierwsze fotografie gór, przewodniki górskie, ale przede wszystkim dzieła malarzy, zafascynowanych tatrzańskim pejzażem.
W latach 1890-1910 Tatry i góralszczyzna zajmowały centralną pozycję w historii kultury polskiej. Budziły zainteresowanie zarówno wśród poszukiwaczy minerałów, naukowców, jak i pisarzy oraz pozostałych turystów. Góry stały się prawdziwą inspiracją dla twórców ówczesnej literatury i sztuk plastycznych.
Otwarcie Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, w 1922 r. było zwieńczeniem tej fascynacji. U Hauptmannów będzie można zobaczyć fotografie Walerego Rzewuskiego, a także aranżację szałasu pasterskiego wraz z przedmiotami, które składały się na jego wyposażenie. Będą też wyroby kuźnickich zakładów oraz historia powstania Towarzystwa Tatrzańskiego.
Nie zabraknie wspomnień o legendarnych postaciach Zakopanego, ks. Józefie Stolarczyku, Tytusie Chałubińskim i Janie Krzeptowskim Sabale. Druga połowa XIX w. to także rozwój badań nad Tatrami. Wśród zbiorów znajdzie się wątek tematyczny, poświęcony naukowcom w polskich górach. Po grupowych wyprawach w Tatry z przewodnikami rozpoczął się okres indywidualnego odkrywania gór, szczególnie zimą. Dlatego też znaczna część wystawy będzie ukazywała sztukę taternictwa, początki narciarstwa oraz narodziny Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Wystawa w Szklarskiej Porębie będzie dostępna do 29 sierpnia br.