Zawody przyszłości można generować z trzech obszarów. Sektor IT - nowoczesne technologie, obsługa elektroniki, projektowanie i serwis, sektor budownictwa, który czas był, jest i będzie się rozwijać, ale także sektor usługowy - coraz chętniej ludzie korzystają ze zorganizowanego wypoczynku, rozrywki i różnych innych usług - powiedział Paweł Płocheć, doradca zawodowy w KARR, który przyznaje, że obecnie stawia się na kształcenie zawodowe, ale ciągle za mało jest rąk do pracy. - Rynek jest w stanie wchłonąć każdą ilość osób, które chcą być specjalistami w zawodzie. Stąd też ta konferencja i cały projekt - aby popularyzować kształcenie zawodowe wśród młodzieży i rodziców - dodał P. Płocheć.
W trakcie konferencji odbyło się wiele świetnych wykładów. Niezwykle cenne wskazówki przedstawiła Maria Montowska z Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej, która na przykładzie naszych zachodnich sąsiadów opowiadała jak przedsiębiorca może być inicjatorem i partnerem w dualnym kształceniu zawodowym. Z kolei Małgorzata Raichel (Dolnośląski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Wałbrzychu) przedstawiła metody prowadzenia orientacji zawodowej w Polsce. Następnie, tę samą kwestię, ale na przykładzie niemieckiej Saksonii zaprezentowała Regina Lindig z Izby Przemysłowo-Handlowej w Dreźnie.
W programie konferencji znalazły się też: wykład o zapotrzebowaniu i wymaganiach transgranicznego rynku pracy w Saksonii (Sebastian Bergmann z Goerlitz) oraz w Polsce (przedstawiciel Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy). Z kolei o zawodach przyszłości mówiła Joanna Wolny - doradca zawodowy Centrum Informacji i Planowania Kariery z Jeleniej Góry. Najmłodsze "dziecko" Karkonoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, czyli Akademię Przedsiębiorczości - przedstawiła Katarzyna Harbul-Bała, a na zakończenie odbyły się zajęcia dla młodych uczestników projektu. Uczniowie z Mysłakowic brali udział w warsztatach pod hasłem "Poznajemy zawody" z Renatą Bech z OHP Jelenia Góra oraz "Poznajemy siebie" z Pawłem Płocheciem z KARR.