Czwartek, 21 listopada
Imieniny: Janusza, Konrada
Czytających: 11090
Zalogowanych: 91
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zostawimy po sobie wiekopomne dziedzictwo?

Piątek, 23 stycznia 2009, 23:08
Aktualizacja: Sobota, 24 stycznia 2009, 8:33
Autor: Mar
Jelenia Góra: Zostawimy po sobie wiekopomne dziedzictwo?
Fot. Mar
Na tak postawione pytanie próbowali odpowiedzieć jeleniogórzanie, w tym samorządowcy, architekci, przedsiębiorcy, twórcy, podczas kolejnej odsłony Obserwatorium Karkonskiego. Spotkania te w Biurze Wystaw Artystycznych, poświęcone ważnym sprawom naszego miasta i regionu trwają już od dwóch lat i zawsze wywołują żywą dyskusję.

I tak było tym razem, a temat brzmiał Co po nas zostaje? Pytanie urbanistyczne. Dobrym wstępem była promocja katalogu do wystawy - Wokół Jeleniej Góry. Artyści tworzący w Jeleniej Górze i okolicach zostawią po sobie dzieło wielkie, które można obejrzeć w katalogu i na ścianach BWA.

Natomiast odpowiedź na pytanie urbanistyczne jest zdecydowanie trudniejsza. Co po nas zostaje? Andrzej Więckowski, który dyskusję prowadził wygłosił esej o filozoficznej i kulturowej roli architektury. – Czy to co zostaje wynika z zaniedbania i zapomnienia, czy raczej z praktyczności, dobrej jakości i w końcu urody budynków?

Na to pytanie pozytywnie najtrudniej jest odpowiedzieć patrząc na architekturę Zabobrza, osiedla XX-lecia czy Orlego. Są przykłady pozytywne, jak kaplice cmentarne na nowym cmentarzu przy Sudeckiej i Cieplicach na Krośnieńskiej, ale jest ich stanowczo za mało.

Architekt Jacek Godlewski mówił, że Urbanistyka świadczy o poziomie cywilizacyjnym społeczeństw i ich kulturze. Tymczasem my nawet nie potrafimy utrzymać tego co w spadku zostało nam po Niemcach, którzy zostawili nam miasto w dobrej kondycji.

Wojciech Drajewicz mówił o rzymskiej koncepcji miasta i o tym, że zawód urbanisty, tak ważny przed 89, który nadawał kształt całym miastom stracił na znaczeniu.

Ryszard Dzięciołowski przedstawił z kolei co dalej się dzieje po postawieniu jelonka przy ulicy 1 Maja. Dzieło Lewana Matize, Gruzina mieszkającego w Jeleniej Górze, przyjęło się natychmiast i wypełniło pustą przestrzeń. Teraz do nowego, większego przedsięwzięcia powołano fundację Fundacja Ziemi Jeleniogórskiej Obeliskus. Pierwszym przedsięwzięciem ma być postawienie pomnika Bolesława Krzywoustego. Pomnik miałby stanąć pomiędzy aleją Jana Pawła II i wzgórzem Krzywoustego, na zapuszczonych i niedostępnych terenach nad rzeką Kamienna.

Wykonawcą pomnika miałby być znany od dawna i kontrowersyjny rzeźbiarz, Zbigniew Frąckiewicz. Pomysł wywołał gorącą dyskusję. Młody człowiek powiedział, że jego rówieśnicy nie będą się identyfikować z mrocznym czasem jakiś tam Piastów.
- A dla mnie silni i zwycięzcy Piastowie to powód do dumy – ripostował prezes fundacji Radosław Pluciński.

Jednak zabrakło próby odpowiedzi na pytanie ogólne – Co po nas zostanie? – Jeśli tylko pomnik Krzywoustego, a w tym czasie miałyby się rozsypać kolejne secesyjne kamienice, które odnowione byłyby dumą miasta, to lepiej ratować kamienice – mówił inny dyskutant.

Jednak jedno spotkanie to za mało, żeby choć pobieżnie dotknąć całości zagadnienia. Za miesiąc ciąg dalszy obserwatorium na ten sam temat – Co po nas zostaje?

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Ile książek w roku czytasz? Audiobooki i e-booki też się liczą.

Oddanych
głosów
613
Jedną
6%
Kilka (3-5)
19%
Dużo (6-12)
17%
Bardzo dużo (więcej niż 12 rocznie)
29%
Czytam od przypadku do przypadku (wolę internet od książek)
9%
Wcale nie czytam książek
21%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Upadek Niemiec: Rząd się rozpadł, a recesja za rogiem
 
Rozmowy Jelonki
Zielone pogranicze
 
Aktualności
Autobusy nie dają rady
 
Karkonosze
Rozszerzenie Karkonoskiego Parku Nadowego – za i przeciw
 
Okiem fotografa
Co popada śnieg, to zaraz stopnieje
 
112
Kolizja z autobusem

Jedzenie na telefon

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group