Czy komunizm się skończył? Czy rzeczywiście w Polsce był? Czy kontrakt Okrągłego Stołu był umową z „czerwonym diabłem”? Takie pytania zadają sobie dziś historycy i ideolodzy. Tymczasem jeleniogórzanie będą mieli okazję wziąć udział w ciekawych wydarzeniach związanych z kresem epoki realnego socjalizmu i narodzinami wolnej RP tu, w naszym regionie.
Specjalną ekspozycję archiwaliów z przełomowego, 1989 roku przygotowuje Ivo Łaborewicz, kierownik jeleniogórskiego oddziału Archiwum Państwowego. – Jest to przedsięwzięcie ogólnokrajowe, które będzie miało odsłony w każdym z oddziałów archiwów – mówi. Ivo Łaborewicz podkreśla, że nie jest łatwo o takie materiały, choć od wydarzeń Okrągłego Stołu i wyborów do kontraktowego parlamentu minęło dopiero 20 lat.
W obchody rocznicy włączy się także Zbigniew Dygdałowicz z Pracowni Dokumentacji Filmowej i Audiowizualnej Jeleniogórskiego Centrum Kultury. – Dysponuję dokumentami z tamtych czasów nagranymi zarówno w środowisku Solidarności, jak i pośród władz partyjnych i wojewódzkich – mówi Z. Dygdałowicz.
Pan Zbigniew planuje urządzenie specjalnego pokazu tych filmów połączone z wydarzeniem bez precedensu: spotkaniem tych ludzi, którzy 20 lat temu byli po dwóch stronach barykady. – Niektórzy już niestety odeszli z tego świata, ale jest jeszcze bardzo wielu świadków tamtej historii – podkreśla Zbigniew Dygdałowicz. O dokładnym terminie planowanych przedsięwzięć poinformujemy.