To jedno z zaplanowanych działań najmłodszych adeptów sceny, którzy już trzeci dzień pracują nad sztuką „Pluskanie, chlapanie, Cieplic poznawanie”. Oprócz treningu aktorskiego dzieci przechodzą także ćwiczenia dziennikarskie. Z dyrektorem naczelnym Zdrojowego Teatru Animacji Bogdanem Nauką oraz piszącym te słowa (uzbrojonym w kamerę) warsztatowicze opracowywali dziś sondę pod ogólnym hasłem: – Co wiemy o Cieplicach?
Mieszkańców i kuracjuszy pytano, między innymi, o herb Cieplic, właściwości wody leczniczej, postaci, które w Cieplicach brały kurację. Odwiedziliśmy panie w Informacji Turystycznej (dzieci na pamiątkę dostały pieczątki). Nie wszyscy respondenci popisali się wiedzą o uzdrowisku. Ale każdy indagowany wiedział, że leczyła się tu Królowa Marysieńka Sobieska.
Weszliśmy też do domu zdrojowego. Tu spotkaliśmy dwie przemiłe Rosjanki, z którymi bez kłopotu dogadał się Mirek Zagólski, jeden z uczestników warsztatów, który doskonale zna język rosyjski. Pamiątką z tych wywiadów będzie wizualizacja, która zostanie wkomponowana w cały spektakl.
Ci, którzy w teatrze pozostali, nie próżnowali. Bogna von Voedtke, Dorota Bąblińska-Korczycka i Lidia Lisowicz pracowały z dziećmi nad kolejnymi piosenkami, tańcami i scenami. Będzie – wymyślona tylko przez dzieci – tradycyjna już w spektaklach Teatrzyku Jelonka Górskiego tzw. przerwa na reklamę. Najmłodsi sami opracowali jej scenopis.
Jutro dzieci czeka kolejna „mokra” przygoda. Udadzą się na basen uzdrowiskowy, aby na własnym przykładzie zaznać działania aqua sanitata, czyli uzdrawiających właściwości cieplickich gorących źródeł. Premiera sztuki odbędzie się w sobotę (1 sierpnia), a powtórka – w niedzielę (2 sierpnia). Godziny jeszcze nie ustalono.
Impreza może odbyć się dzięki wsparciu Instytutu Teatralnego im. Raszewskiego w Warszawie oraz pomocy Urzędu Miasta w Jeleniej Górze pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.