W 1999 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych uznała oficjalnie 25 listopada Dniem Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet. Ten dzień rozpoczyna Międzynarodową Kampanię 16 Dni Działań Przeciwko Przemocy ze względu na płeć. W Jeleniej Górze do kampanii włączyli się i będą pełnić dyżury specjaliści z Ośrodka Interwencji Kryzysowej.
16 Dni Działań Przeciwko Przemocy ze względu na płeć to międzynarodowa kampania, którą zainicjował w roku 1991 Women's Global Leadership Institute przy Uniwersytecie Rutgers. Od tamtego czasu kampania odbywa się pomiędzy 25 listopada (Międzynarodowy Dzień Przeciw Przemocy Wobec Kobiet) a 10 grudnia (Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka).
Dzień 25 listopada został wybrany dla upamiętnienia morderstwa sióstr Mirabal (Patria, Minerva i Maria Teresa) w 1960 roku, w czasach dyktatury Rafaela Trujillo w Republice Dominikany.
Przemoc wobec kobiet i przemoc w rodzinie przybierać może różne formy. Nie dotyczy też konkretnej grupy społecznej. Dotyka osoby w każdym wieku o różnym statusie majątkowym. Jednak osoby doznające przemocy bardzo często czują się osamotnione i bezradne.
Do kampanii 16 Dni działań Przeciwko Przemocy ze względu na płeć włączył się Rzecznik Praw Obywatelskich .
W Jeleniej Górze będą pełnić dyżury specjaliści z Ośrodka Interwencji Kryzysowej (Al. Jana Pawła II) od 25 listopada do 10 grudnia w godzinach od 8.00 do 19. 00. W dniach: 26 listopada, 1 grudnia oraz 9 grudnia w godzinach od 12.00 do 16.00, w ramach kampanii, dyżurować w OIK-u będą również jeleniogórscy policjanci, którzy udzielą porad prawnych kobietom doświadczającym przemocy, w tym przemocy w rodzinie.