Jelenia Góra: 50–lecie „Trzynastki” – już w piątek
Aktualizacja: 9:12
Autor: Angela
– Budynek Szkoły Podstawowej nr 13 w Jeleniej Górze zbudowali żołnierze w ramach ogromnego ówczesnego przedsięwzięcia „1000 szkół na 1000-lecie Państwa Polskiego – powiedziała Mirosława Dzika, zastępca prezydenta Jeleniej Góry. Drugą „tysiąclatką” w Jeleniej Górze była otwarta nieco później „czternastka” – dziś – Gimnazjum nr 2 przy ul. Sudeckiej.
Dzisiaj w jeleniogórskiej trzynastce uczy się 280 uczniów.
- Bywało kilkakrotnie więcej, bo i szkolnictwo podstawowe było ośmioklasowe, a poza tym wyż demograficzny, który od początku lat 60-tych ub. wieku był wyraźnie odczuwalny, sprawiał, że w każdym z czterech – pięciu równoległych oddziałów uczyło się po prawie 30 dzieci. Nic dziwnego, że niektóre roczniki uczyły się na dwie zmiany, a i tak szkoła ledwie mieściła wszystkich – komentuje Cezary Wiklik, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Jeleniej Górze. - Wśród uczniów szkoły, o czym dziś nie wszyscy pamiętają, były też dzieci greckich emigrantów, którzy w końcu lat 60-tych przyjechali m.in. do Polski, ale też do innych tzw. krajów demokracji ludowej, bo jako ludzie lewicy musieli opuścić Grecję w okresie rządów junty wojskowej. Zamieszkiwali w sporej grupie rejon ulic Buczka, Traugutta, Kasprowicza, więc „trzynastka” była ich szkołą. W znakomitej większości w połowie lat 70-tych rodziny greckie powróciły do swojej ojczyzny, już jako absolwenci polskich wyższych uczelni, bądź w trakcie ostatnich lat studiów, ale utrzymują do dziś kontakty ze swoimi kolegami szkolnymi.
Jak mówi Halina Kamyk, zastępca dyrektora SP nr 13, w tym roku placówka powinna obchodzić 52-lecie istnienia, jednak w związku z tym, że dwa lata temu nie udało się zorganizować uroczystości okrągłej rocznicy, będą one obchodzone w najbliższy piątek.
- Wśród naszych absolwentów wielu zdobyło znakomite wykształcenie i świetną pozycję zawodową – powiedziano nam w SP 13 – ale na jubileuszu (22.06.) będziemy chętnie gościć wszystkich, bo dla nas są jednakowo ważni.