Tak jak zapowiadałem kilka tygodni temu systematycznie przekazujemy kolejne wsparcie finansowe dla dolnośląskich przedsiębiorców. Epidemia koronawirusa boleśnie dotknęła branżę turystyczną. Przeszło 60 milionów złotych, które teraz udostępniamy z pewnością pomoże uratować wiele firm i miejsc pracy - mówi marszałek Cezary Przybylski.
Konkurs przeznaczony jest dla przedsiębiorców zajmujących się działalnością sportową, rekreacyjną, twórczą związaną z kulturą i rozrywką, a także z prowadzeniem muzeów, bibliotek czy archiwów. O wsparcie mogą się ubiegać także agenci turystyczni, wszelkiego rodzaju organizatorzy turystyki, pośrednicy, firmy związane z działalnością usługową w zakresie rezerwacji, zakwaterowania, wyżywienia i inne przedsiębiorstwa, których praca związana jest z branżą turystyczną.
Turystyka to jeden z wielu sektorów gospodarki, który został bezpośrednio dotknięty kryzysem spowodowanym pandemią koronawirusa. Według danych GUS część przedsiębiorców deklaruje spadek obrotów swoich działalności w wysokości nawet 90% - przyznaje Jerzy Michalak, dyrektor Dolnośląskiej Instytucji Pośredniczącej.
W ramach konkursu na wsparcie dla beneficjentów przeznaczono w sumie ponad 60 mln złotych. Projekt realizowany jest dzięki funduszom Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020. Wysokość dofinansowania dla poszczególnych firm wyliczona zostanie na podstawie stanu zatrudnienia w przedsiębiorstwie w oparciu o stawkę jednostkową na okres 3 miesięcy (metodologię stawki jednostkowej, która wysokość wsparcia uzależnia od wielkości zatrudnienia, opracowało na poziomie krajowym Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej we współpracy m.in. z Konfederacją Lewiatan).
- Minimalna kwota dofinansowania dla mikroprzedsiębiorstwa: 23,5 tysięcy złotych (przy jednym pracowniku, jednym etacie)
- Maksymalna kwota dofinansowania: 164,7 tysięcy złotych (przy 49 pełnych etatach)
O wsparcie może ubiegać się wnioskodawca, który spełnia poniższe warunki:
- Jest mikro- lub małym przedsiębiorcą (w tym również może być osobą samozatrudnioną). Jednym z kryteriów przy określeniu małego przedsiębiorstwa jest zatrudnienie od 1 do 49 pracowników, a stan zatrudnienia liczy się na 31 maja br.
- Rozpoczął działalność gospodarczą nie później niż 1 grudnia 2019 r.
- Posiada siedzibę / oddział / miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terenie woj. dolnośląskiego i prowadzi działalność na terenie woj. Dolnośląskiego.
- Boryka się z trudnościami finansowymi, które zaistniały wskutek epidemii COVID-19 tj. odnotował spadek obrotów (przychodów ze sprzedaży) o co najmniej 50% w okresie wybranego jednego miesiąca w roku 2020 począwszy od 1 marca 2020 do 31 maja 2020 roku, w porównaniu do uśrednionych miesięcznych obrotów (przychodów ze sprzedaży) w roku 2019.
- Nie jest podmiotem wykluczonym z ubiegania się o wsparcie.
- Na dzień 31 grudnia 2019 r. nie zalegał z płatnościami podatków i składek na ubezpieczenie społeczne.
Przedsiębiorcy będą mogli ubiegać się o wsparcie za pośrednictwem aplikacji Generator Wniosków o dofinansowanie EFRR od godz. 8.00 dnia 23.06.2020 r. do godz. 15.00 dnia 26.06.2020 r. lub do przekroczenia 150% alokacji przewidzianej na nabór - w tym momencie Generator zostanie zablokowany i nie będą przyjmowane kolejne wnioski.
Celem projektu jest pomoc w utrzymaniu płynności finansowej dolnośląskich przedsiębiorstw. Dotacja będzie bezzwrotna w przypadku utrzymania działalności firmy przez okres co najmniej 3 miesięcy kalendarzowych licząc od miesiąca następującego po miesiącu, w którym złożono wniosek o wsparcie. W terminie do 30 dni od upływu 3 miesięcy, przedsiębiorca będzie zobowiązany złożyć specjalny wniosek sprawozdawczy.