Program szwajcarski daje możliwość znacznego dofinansowania zmiany dotychczasowego systemu ogrzewania na miejską sieć ciepłowniczą. Główny nacisk jest położony na likwidację małych kotłowni lokalnych oraz pieców kaflowych, które nie posiadają żadnych instalacji oczyszczania, przez co emitują bezpośrednio do atmosfery szkodliwe substancje. Te natomiast kumulując się w kotlinie jeleniogórskiej powodują znaczne przekroczenia dopuszczalnych norm zanieczyszczeń.
– Przygotowywany projekt będzie realizowany w ramach celu nr 2, polegającego na zwiększeniu wydajności energii i redukcji emisji, w szczególności gazów cieplarnianych i niebezpiecznych substancji. Zalicza się on do obszaru tematycznego „Odbudowa, remont, przebudowa i rozbudowa podstawowej infrastruktury oraz poprawa stanu środowiska”. Przewidywana wartość realizowanego projektu to ponad 30 mln zł – mówi Andrzej Latuszek, prezes PEC Sp. z o.o. w Jeleniej Górze.
Jeleniogórskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej przygotowało ankietę. Została ona wysłana w minionym tygodniu do mieszkańców Cieplic w bezpośrednim sąsiedztwie Uzdrowiska i Parku Zdrojowego oraz osób mieszkających w centrum Jeleniej Góry.
– Są to obszary szczególnie istotne ze względu na znaczne przekroczenia norm zanieczyszczeń powietrza. Celem ankiety jest zebranie informacji użytecznych w procesie tworzenia zarysu projektu oraz ocena zainteresowania mieszkańców możliwością zmiany systemu ogrzewania czyli przyłączenia do miejskiej sieci ciepłowniczej w ramach SPPW – mówi Andrzej Latuszek.
Pomysłodawcy liczą na odzew mieszkańców, bowiem uzyskane informacje będą dla PEC-u bardzo istotne w kontekście dalszych działań inwestycyjnych w ramach szwajcarsko-polskiego programu współpracy.