Na mocy zawartych porozumień, wczoraj (9 sierpnia) podpisane zostały umowy dotacyjne pomiędzy samorządem województwa, a gminą Góra i powiatem górowskim. Oba samorządy przekażą województwu środki finansowe które, pozwolą na sfinansowanie połączeń Kolejowej Komunikacji Autobusowej w okresie od 3 września 2023 r. do 31 grudnia 2023 r. Realizacja połączeń kontynuowana będzie również w przyszłym roku.
Oferta przewozowa zakłada uruchomienie 8 codziennych par połączeń realizowanych Kolejową Komunikacją Autobusową w relacji Rawicz – Bojanowo – Góra Śląska i z powrotem. W stacji Rawicz zaplanowano skomunikowania zarówno z pociągami Kolei Dolnośląskich jak i Polregio w/z kierunku Wrocławia. W stacjach Rawicz i Bojanowo istnieć będzie również możliwość przesiadek na pociągi dalekobieżne PKP Intercity jak i pociągi Polregio w kierunku Leszna i Poznania.
Przygotowanie inwestycji trwało dość długo ale dzięki dobrej współpracy doszło podpisania porozumienia miedzy naszymi samorządami – zapowiada Tymoteusz Myrda, członek zarządu województwa. - Dzięki niemu stworzymy Kolejową Komunikację Autobusową, a ona docelowo zostanie zamieniona na typowe pasażerskie połączenie kolejowe. Mamy już podpisaną umowę z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad na odbudowę wiaduktu nad drogą S5, mamy już przejętą linię kolejową i jeszcze w tym roku ogłosimy przetarg na jej rewitalizację
Połączenie do Góry wraca po 32 latach. Projekt komunikacji autobusowej Kolei Dolnośląskich rozpoczęliśmy we wrześniu ubiegłego roku – dodaje Wojciech Zdanowski, wiceprezes Kolei Dolnośląskich. - Z pierwszego uruchomionego przez nas połączenia Kłodzko – Lądek Zdrój – Stronie Śląskie do końca lipca skorzystało ponad 73 tysiące pasażerów. To pokazuje jak potrzebne było to działanie.
Połączenia do Góry uruchamiane w ramach Kolejowej Komunikacji Autobusowej są kontynuacją projektu jaki województwo dolnośląskie zainaugurowało we wrześniu ub. Uruchamiając połączenia KKA z Kłodzka do Lądka-Zdroju i Stronia Śląskiego. Niebawem planowane jest również sfinalizowanie współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego, które są zainteresowane uruchomieniem połączeń KKA na linii Wrocław - Oleśnica – Syców. Wówczas w ramach projektu KKA uruchomione zostaną łącznie 3 linie komunikacyjne, których elementem są połączenia realizowane zastępczo kolejową komunikacją autobusową. Obecnie trwają prace i rozmowy z lokalnymi samorządami nad dalszym rozwojem projektu.
Działania podejmowane przez Województwo Dolnośląskie w ramach projektu KKA, wspólnie z lokalnymi jednostkami samorządu terytorialnego, mają na celu przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu na obszarach gdzie w perspektywie najbliższych lat planowane jest przywrócenie połączeń kolejowych.