Wojewódzki Szpital Rehabilitacyjny w Janowicach Wielkich, mimo znacznie ograniczonego w ubiegłym roku kontraktu, wciąż realizuje bez zakłóceń przyjęcia pacjentów w systemie rehabilitacji stacjonarnej. Dodatkowo, w związku z wejściem w życie od początku roku przepisów Ustawy o szczególnych rozwiązaniach wspierających osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności, przyjmuje poza kolejnością pacjentów z takim orzeczeniem.
Utrzymująca się duża liczba osób zainteresowanych skorzystaniem ze świadczeń, wymagała podjęcia w placówce działań modernizacyjnych. W ubiegłym roku zakończony został remont Działu Fizjoterapii. Zmodernizowano sale ćwiczeń i gabinety zabiegowe, znajdujące się w dwóch skrzydłach obiektu. Dzięki temu pacjenci są obecnie poddawani procesowi rehabilitacji w dużo bardziej komfortowych warunkach. Wartość inwestycji to blisko 625 tys. złotych i została sfinansowana po połowie ze środków budżetu województwa i PFRON.
To jednak nie koniec planów. W tym roku placówka zamierza przeprowadzić bowiem kolejną inwestycję, związaną z prowadzeniem rehabilitacji również na zewnątrz budynku. Ze względu na korzystne położenie, szpital posiada potencjał, który pozwoli na stworzenie pacjentom miejsca do rehabilitacji innego niż wszystkie. W ramach projektu pn" Budowa Parku Aktywnej Rehabilitacji - Etap I", do którego udało się pozyskać 50 procent dofinansowania ze środków PFRON - szpital planuje częściowo zagospodarować teren znajdujący się przed budynkiem.
W planie jest wykonanie tras dla osób niepełnosprawnych, żeby mogły swobodnie przemieszczać się w otoczeniu zieleni, modernizacja oczka wodnego, budowa ogrodu sensorycznego, przystosowanego dla pacjentów poruszających się na wózkach. W celu realizacji terapii manualnej i psychologicznej, powstanie altanka spełniającej funkcje rekreacyjne – mówi zastępca dyrektora ds. administracyjno-technicznych i marketingu Małgorzata Mrożek. - Park Aktywnej Rehabilitacji pozwoli na wykorzystanie naturalnych zasobów do celów rehabilitacji osób niepełnosprawnych, przebywających w szpitalu. Dzięki inwestycji pacjenci zyskają możliwość rehabilitacji również w godzinach popołudniowych, po zakończeniu zabiegów realizowanych w obecności fizjoterapeuty. Pierwszy etap tej inwestycji będzie nas kosztował nieco ponad milion złotych.