Po poradę do rzecznika osoby bezdomnej zgłaszać mogą się wszyscy, którzy sami nie radzą sobie z urzędami i instytucjami. Pierwszeństwo mają jednak osoby bezdomne i zagrożone bezdomnością czy bezrobociem, bez względu na płeć czy wiek. Tak więc mimo, że porady udzielane są w schronisku dla bezdomnych mężczyzn im. Brata Alberta, zgłaszać się tam mogą również kobiety.
Dyżury odbywają się we wtorki w godzinach 14 – 18 oraz we czwartki od godziny 12 do 16 – tej w budynku schroniska im. Brata Alberta przy ulicy Grunwaldzkiej 51. Jaką pomoc można będzie tam uzyskać? Bezpłatną, fachową i anonimową, ale opartą tylko na poradnictwie.
– Nie mam uprawnień do reprezentowania ludzi w urzędach, pomagam więc tylko przez poradnictwo – mówi Małgorzata Winiarska, jeleniogórski rzecznik osoby bezdomnej. Wysłuchuje problemów ludzi i ukierunkowuje ich działanie, mówię do kogo muszą się zgłosić, jakie pisma muszą dostarczyć, czy jakie są przepisy prawa. Często ludzie bezdomni czy zagrożeni bezdomnością mają barierę przed zapytaniem gdzie iść i co zrobić, by daną sprawę załatwić. Ja pomagam im się odnaleźć.
Projekt dotyczący utworzenia instytucji Rzecznika Osoby Bezrobotnej został przeprowadzony w całej Polsce, gdzie powołano dwadzieścia takich stanowisk. Wcześniej, obecni rzecznicy przeszli szkolenia do pełnienia tej funkcji. Dyżury rozpoczęli natomiast od 1 sierpnia i będą je prowadzić przez kolejne osiem miesięcy. Projekt został przeprowadzony w ramach Funduszy Norweskich – Fundusz dla Organizacji Pozarządowych w obszarze: Demokracja i Społeczeństwo Obywatelskie przez Zarząd Główny Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta we współpracy z Kołem Gdańskim TPBA. Patronem przedsięwzięcia został Rzecznik Praw Obywatelskich.