Czip to miniaturowy mikroprocesor, na którym zapisany jest niepowtarzalny 15 cyfrowy numer bezpośrednio przypisany do danego psa. Ma wielkość ziarenka ryżu i nie przeszkadza zwierzęciu oraz nie powoduje reakcji alergicznych. Jest umieszczany podskórnie w okolicy szyi lub między łopatkami i może działać przez wiele lat. Wszczepienie mikroprocesora jest praktycznie bezbolesne.
Aby bezpłatnie oznakować psa należy pobrać ze strony internetowej Urzędu Miasta i wypełnić wniosek (dostępny również w kancelarii Urzędu Miejskiego w Karpaczu). Następnie trzeba poczekać kilka dni na rozpatrzenie wniosku i odebrać z magistratu niezbędne zaświadczenie. Z nim oraz z dokumentem tożsamości i książeczką zdrowia psa należy udać się z pupilem do Lecznicy Weterynaryjnej w Kowarach (ul. Jeleniogórska 8).
Akcja czipowania psów odbywa się w naszym mieście po raz pierwszy - mówi burmistrz Karpacza Radosław Jęcek. - Odpowiednią uchwałę w tej sprawie podjęła Rada Miasta. Teraz czekamy ilu mieszkańców Karpacza zechce w ten sposób oznaczyć swoich pupili. Dzięki czipowaniu możliwe jest szybkie ustalenie właściciela zagubionego psa oraz zawiadomieniu go o odnalezieniu. Elektroniczne oznakowanie jest także niezbędnym wymogiem, by podróżować ze zwierzęciem po krajach UE.