Akt erekcyjny monumentu odczytał pomysłodawca jego powstania, proboszcz parafii i kustosz Sanktuarium Krzyża Świętego ks. prałat płk Andrzej Bokiej.
Pomnik niepodległościowy wyrzeźbił znany artysta Gustaw Zemła. Autor jest twórcą między innymi pomnika Powstańców Śląskich w Katowicach i Szczecińskich Orłów. Jego prace można zobaczyć także poza granicami kraju jak np. pomnik Ernesta Malinowskiego w peruwiańskich Andach.
Jeleniogórska rzeźba jest wysoka na sześć i pół metra.
Monument nawiązuje do postaci papieża Jana Pawła II. U podnóża jest odlew Biblii, na wzór księgi, która spoczywała na trumnie Ojca Świętego. Wyżej – płaskorzeźba z jego popiersiem i cytat „Bądźcie mocni” a nad wszystkim góruje orzeł odlany z brązu. Waży około dwóch ton.
Na uroczystość przybyli głównie starsi jeleniogórzanie, w tym sybiracy i byli żołnierze Armii Krajowej, którym wicewojewoda dolnośląski Roman Kulczycki wręczył odznaczenia państwowe. Był też ordynariusz diecezji legnickiej ksiądz biskup Stefan Cichy oraz władze samorządowe.
Obchody uświetniła występem Orkiestra Dęta Filharmonii Dolnośląskiej ubrana w historyczne stroje. Salwę honorową oddała kompania garnizonu policji.
Tradycyjnie, uroczystość w Święto Niepodległości zakończyła msza odprawiona w intencji Ojczyzny.
Po raz pierwszy od lat areną uroczystości nie był plac Ratuszowy.