Wszystkie jeleniogórskie przedszkola prowadzą obecnie nabór dzieci na nowy rok szkolny. W stolicy Karkonoszy działa obecnie piętnaście przedszkoli – osiem z nich to przedszkola samorządowe oraz siedem niepublicznych.
W tych niepublicznych trzeba zapłacić czesne. – 250 złotych za miesiąc, w tym 4 złote za wyżywienie – usłyszeliśmy w Przedszkolu „Bajeczka”. W cenie są także lekcje angielskiego i wszystkie dodatkowe zajęcia.
W przedszkolach samorządowych czesnego nie ma, ale za zajęcia rodzice muszą dodatkowo płacić.
Dzieci mają zapewnione zajęcia zgodnie z obowiązującym programem: prowadzone są zajęcia z rytmiki, gimnastyki korekcyjnej oraz języka obcego. Niektóre placówki kuszą nawet zajęciami z muzykoterapii.
Przedszkola współpracują z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną, która zapewnia dzieciom opiekę psychologa i pedagoga logopedy.
Miejskie Przedszkole nr 19 Kubusia Puchatka na Zabobrzu to jedna z większych placówek w Jeleniej Górze. Zorganizowane są oddziały żłobkowe dla dzieci poniżej trzeciego roku życia. To jedyna tego typu placówka w naszym mieście. Przyjmowane są nawet trzymiesięczne maluchy.
W oddziale żłobkowym grupy są niewielkie i panuje tam rodzinna atmosfera. W budynku są jasne, przestronne sale zabaw oraz duże pomieszczenie do zabaw rekreacyjnych. Dzieci mają do dyspozycji duży ogród z letnim basenem.
Rodzice często, z różnych względów, rezygnują z wysłania dziecka do przedszkola. Ale zdaniem pedagogów pobyt dziecka w takiej placówce ma korzystny wpływ na jego osobowość.
– W przedszkolu dziecko uczy się wszystkiego, ma motywację do poznawania, ponieważ inne dzieci już potrafią albo też się uczą. Dziecko nabiera wiary we własne siły – twierdzi pedagog Agnieszka Krawczyń.
Przedszkola stają się coraz bardziej nowoczesne i nie odstraszają już przykrą wonią przypalonego mleka i stołówkowego jedzenia.