reklamy
Reklama
Czwartek, 11 czerwca
14°C Jelenia Góra
reklamy

Chcą pracować, niekoniecznie w Polsce

Audio

Czytaj na głos

Autor: Angela 1 min czytania

Etat w jednym z państw, które swoje granice rynku pracy otwarły także dla Polaków, to marzenie niejednego i nie tylko młodego człowieka. Wyobrażenie o zatrudnieniu w krajach UE mogli porównać z rzeczywistością dzięki giełdzie pracy zorganizowanej w czwartek w siedzibie Politechniki Wrocławskiej w Cieplicach.

O ile liczba miejsc pracy ostatnio przybywa, o tyle warunki wiele się nie zmieniły. Dlatego pojawia się coraz więcej chętnych na etat zagranicą. Jak przyznają zainteresowani, nie jest tam zbyt łatwo, ale przynajmniej wiadomo, za co tam się pracuje. Aby przekonać się, jakie są realia, w czwartek można było odwiedzić pałac Schaffgotschów w Cieplicach, gdzie odbyła się jeleniogórska odsłona Dni Mobilności Pracowniczej.

Jak wygląda życie za granicą i jakie są możliwości pracy? O tym mówili specjaliści z Europejskich Służb Zatrudnienia Eures. Wśród nich pojawili się przedstawiciele sześciu państw, między innymi, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Szwecji, Hiszpanii, Holandii oraz Danii. Celem spotkania było nawiązanie kontaktów osób chętnych do pracy z zagranicznymi pracodawcami oraz pomoc w wybraniu najbardziej odpowiedniej oferty.rn rn– Te są bardzo różne: począwszy od prac sezonowych w rolnictwie, gdzie nie wymagana jest znajomość języka, po propozycje na stanowisku inżynier projektu – mówi Małgorzata Kociuba, doradca Eures z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Wałbrzychu.

Wiele osób przyszło tu również z ciekawości. Jak na razie nie chcą wyjechać jeszcze z Polski, bo wierzą, że w końcu będzie tu inaczej.
– Wolałbym znaleźć pracę u nas, jeśli jednak się nic nie zmieni, będziemy musieli wyjechać – mówią studenci Politechniki Wrocławskiej, Mariusz Włodarczyk i Rafał Trefler.

Wśród najczęściej wymienianych krajów, w których chcieliby pracować jeleniogórzanie, pojawiały się Niemcy i Wielka Brytania. Do wyjazdu za granicę najbardziej zachęcają wysokie zarobki oraz wyższy standard życia.

– Pracowałam już za granicą sezonowo i dlatego teraz już chciałabym pracować i mieszkać w Niemczech ucząc tam języka polskiego – mówi Marlena Karska, absolwentka NKJO we Wrocławiu. – Dowiedziałam się jednak, że muszę skończyć jeszcze trzy miesięczny kurs przy Uniwersytecie Wrocławskim. Po jego zakończeniu wyjadę. Tam będę miała zdecydowanie większe możliwości rozwoju niż w Polsce.

reklamy

Ogłoszenia

Zobacz więcej ogłoszeń Więcej
Praca na stolarni/ produkcja Szukamy do pracy na produkcję leżaków i tartak Wojcieszyce Więcej informacji udzielę telefonicznie Wymiana piecy, kotłów gazowych, montaż instalacji, serwis NOWOCZESNE OGRZEWANIE BEZ KOMPROMISÓW Profesjonalna wymiana kotłów i pieców gazowych | Montaż | Serwis Już od 24 lat pomagamy naszym klientom t… Zatrudnimy Koordynatora projektów Euroregion Nysa zatrudni osobę na stanowisku Koordynatora/ki projektów do obsługi projektów/wnioskodawców niemieckich w Programie Interreg Fundusz Ma… Operator maszyn produkcyjnych oraz pakowacz gotowego produktu - produkcja tulei papierowych Firma Corful zatrudni do pracy na stanowisku: operator maszyn produkcyjnych oraz pakowacz gotowego produktu - produkcja tulei papierowych. Praca w…

Skomentuj

Komentarze są dostępne dla zalogowanych użytkowników.

Nie ma jeszcze komentarzy.

reklamy
TikTokowa Jelonka