Powstająca Książnica Karkonoska połączy się z informacją turystyczną.
– W nowym budynku biblioteki znajduje się doskonale zlokalizowane i praktycznie niezależne pomieszczenie, które może stanowić nową siedzibę informacji turystycznej. Pomieszczenie w Baszcie Grodzkiej jest zbyt małe, aby zapewnić komfort obsługi turystów – wyjaśnia Barbara Różycka-Jaskólska, kierownik Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej.
W nowym miejscu, prawdopodobnie już od kwietnia przyszłego roku, w jednym czasie czytelnicy, mieszkańcy i goście będą mieli okazję zaspokoić swoje potrzeby kulturalne i informacyjne. – Przygotowaliśmy projekt statutu Książnicy Karkonoskiej uwzględniający prowadzenie działalności w zakresie informacji turystycznej i kulturalnej.
IT działając w strukturze samorządowej instytucji kultury uzyska osobowość prawną, umożliwiającą ubieganie się o środki zewnętrzne krajowe i zagraniczne – mówi Marcin Zawiła, dyrektor Biblioteki Grodzkiej. Dodaje, że po umieszczenie informacji turystycznej w budynku i strukturze książnicy pozwoli racjonalnie wykorzystać jej zasoby.
Plusem połączenia obu instytucji będzie również dostęp zainteresowanych do fachowej literatury zgromadzonej w dziale regionalnym biblioteki i pomocy specjalistów zatrudnionych w informacji turystycznej.
– Będziemy mogli także przekazywać informacje o naszym księgozbiorze w językach obcych obywatelom UE zamieszkującym na stałe lub czasowo w naszym regionie i włączyć ich w grono naszych czytelników – stwierdza Marcin Zawiła.
Aby obiekt stał się bardziej dostępny, planowane jest m.in. zagospodarowanie części deptaka przy ul. Bankowej, w szczególności dobre oznakowanie informacyjne i rozszerzenie zatoczki autobusowej, co umożliwi zatrzymywanie się autobusów turystycznych.
– Chcielibyśmy także postawić przed budynkiem „pomnik czytelnika” oraz makietę średniowiecznej Jeleniej Góry – dodaje Marcin Zawiła. – Baszta Grodzka mogłaby, po dokonaniu niezbędnych prac remontowych i adaptacyjnych, zostać przeznaczona np. na muzeum miejskie, prezentujące zbiory związane z historią Jeleniej Góry – mówi Barbara Różycka-Jaskólska.
Rozbudowa Jeleniogórskiego Centrum Informacji i Edukacji Regionalnej – Książnica Karkonoska finansowane jest w ramach Inicjatywy Wspólnotowej Interreg III A.