Stanisław Firszt, były szef Muzeum Karkonoskiego, będący od dwóch lat dyrektorem Muzeum Przyrodniczego, przedstawił zarys historii Cieplic oraz muzeów w naszym regionie. Przedstawił plan przeniesienia zbiorów z Muzeum Przyrodniczego w Parku Norweskim do zespołu zabudowań pocysterskich, których remont rozpocznie się wiosną przyszłego roku.
Dyrektor Firszt pragnie również odtworzyć Skarbiec Śląski, czyli zbiory cieplickie, jakie niegdyś znajdowały się w rodzinie Schaffgotschów. Część zbiorów zachowała się u pijarów, część wywieziono z Cieplic w latach 50. XX wieku do innych muzeów w Polsce. Odzyskanie eksponatów nie jest możliwe, ale w grę wchodzi wypożyczenie lub też urządzenie ekspozycji multimedialnej.
– Zawsze zwracałem uwagę na to, że trzeba wracać do początku historii tych terenów i pokazywać, czym były zbiory cieplickie, które są najstarszymi zbiorami na Dolnym Śląsku. Niegdyś były tak potężne, że nazywano je Skarbcem Śląskim. Powstawały one bowiem 200 lat i było ich setki tysięcy. Zbiór składał się zarówno z dokumentów, biblioteki, jak i militariów, dzieł sztuki, numizmatów, minerałów. Przyroda stanowiła jedynie małą część tychże zbiorów – powiedział Stanisław Firszt.
Za około dwa tygodnie odbędzie się kolejne spotkanie Stowarzyszenia Miłośników Cieplic ze Stanisławem Firsztem, dyrektorem Muzeum Przyrodniczego, na którym przedstawi więcej informacji na temat urządzenia muzeum po przeprowadzce, oraz zbiorów jakie mają się w nim znaleźć.
Na spotkaniu w „Casparze” swoją wizję Cieplic przyszłości przedstawił także Marcin Zawiła, poseł i kandydat PO na prezydenta. Zaprezentował m.in. pomysł usprawnienia systemu komunikacyjnego poprzez uruchomienie szybkiego tramwaju, szynobusu, który jeździłby z Jeleniej Góry, przez Cieplice do Jakuszyc. Otwarcie linii usprawniłoby także turystykę na tym obszarze oraz ułatwiłoby utworzenie nowych miejsc pracy poprzez budowę w Cieplicach nowych hoteli oraz sanatoriów.
Marcin Zawiła omówił również kilka propozycji na oczyszczenie Cieplic z nadmiernej ilości toksyn poprzez współpracę z Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej, współfinansowanie wymiany starych urządzeń ciepłowniczych, a także zaostrzenie prawa związanego z paleniem w piecach śmieciami i innymi trującymi odpadkami.
Hubert Papaj, obecny na spotkaniu szef rady miasta, poinformował, że wybory do rady dzielnicy odbędą się 22 lutego 2011 roku.