Punktualnie o godzinie 10.00 organizatorzy wraz z zaproszonymi gośćmi otworzyli pierwszą, choć z pewnością nie ostatnią, edycję prozdrowotnej imprezy. Zaraz po rozpoczęciu kilkudziesięcioosobowa grupa wyruszyła na spacer z kijami po malowniczych okolicach Cieplic.
Na Placu Piastowskim, w okolicach głównego wejścia do parku, rozstawiono tzw. białe miasteczko, czyli punkty konsultacyjne w wielu dziedzinach związanych ze zdrowiem. Można było skorzystać bezpłatnie m.in. z badań słuchu i konsultacji audioprotetycznych, badań poziomu cukru i ciśnienia tętniczego krwi, konsultacji onkologicznych, hematologicznych, fizjoterapeutycznych, dietetycznych, psychologicznych, a w jednej z sal Politechniki Wrocławskiej wykonać badanie USG przepływów żylnych.
Podczas kilkugodzinnej imprezy nie zabrakło także możliwości skorzystania z profesjonalnego masażu, zadbania o kondycję podczas treningu na rowerach stacjonarnych oraz skosztowania zdrowej i dietetycznej żywności. Emocji dostarczył mecz siatkówki na siedząco oraz pokazy ratownictwa medycznego. Ponadto były pokazy zumby, jogi czy bieg rekreacyjny.
Dużym zainteresowaniem cieszyły się wykłady cenionych specjalistów, które odbywały się podczas Maratonu w auli Politechniki Wrocławskiej. Słuchacze mogli dowiedzieć się m.in. o tym, jak przeciwdziałać miażdżycy, jak bezpiecznie dla wątroby przyjmować leki czy jak walczyć z bólem kręgosłupa.
Organizatorem i pomysłodawcą I Cieplickiego Maratonu Ekologicznego była prezes Stowarzyszenia Pomocy Chorym u. Jana Musiała "Dąb" Lucyna Musiał. Dzięki zaangażowaniu Stowarzyszenia, wolontariuszy, wielu sponsorów i partnerów udało się rozruszać Cieplice i pomóc uczestnikom zadbać o zdrowie.