12 marca 2009 roku pod naporem śniegu, szadzi i huraganowego wiatru na ścianach obiektu na Śnieżce pojawiły się pęknięcia, a podłoga wybrzuszyła się. Szybko podjęto decyzje o ewakuacji obsługi obserwatorium, a budowlę zabezpieczono. Mimo to 16 marca doszło do katastrofy budowlanej czyli oderwania się części górnego dysku obserwatorium po którym obiekt zamknięto do czasu przeprowadzenia kompleksowej inspekcji.
Z ekspertyzy komisji badającej powody zawalenia się balustrady budynku wynikało, że główną przyczyną było niewłaściwe wykonanie przed laty spoin w prętach konstrukcyjnych. Zdaniem Ryszarda Kosierba, ówczesnego szefa oddziału IMGW we Wrocławiu, mogło to być spowodowane innymi normami obowiązującymi przed 35 laty, gdy powstawało obserwatorium. Z tą opinią nie zgadzał się z kolei prof. Waldemar Wawrzyniak z Politechniki Wrocławskiej, jeden z dwóch projektantów budynku na Śnieżce.
Po 35 latach nie sposób stwierdzić, że spoiny były główną przyczyną katastrofy - uważał prof. Wawrzyniak. - Najłatwiej winą obarczyć autorów obliczeń konstrukcyjnych, którzy już nie żyją.
Profesor twierdził, że powodów mogło być kilka, a wszystkie się skumulowały. Najważniejsze, to nieusuwanie na bieżąco z obserwatorium ton śniegu i lodu oraz brak okresowych przeglądów budowlanych. Eksperci zalecili wówczas wzmocnienie konstrukcji nośnej i zabezpieczenie górnego dysku. Za ok. 600 tys. zł została odbudowana balustrada. Mimo wszystko istniejąca w dolnym spodku restauracja została później zamknięta.
Wedle zapowiedzi IMGW do 2025 roku dolny spodek obserwatorium, nazywany restauracyjnym na przejść poważną metamorfozę i stać się miejscem spotkań wszystkich miłośników wędrówek, natury i gór. Planowana wartość inwestycji to około 3.3 mln euro. Instytut zaplanował działania, dostosowując prace do możliwości ich wykonywania w sezonie letnim i zimowym. Ich początkiem były prowadzone w 2021 roku prace zabezpieczające poszycie dachowe dwóch dysków WOM Śnieżka – środkowego i górnego. Na 2022 rok zaplanowano wzmocnienie konstrukcji zewnętrznej dysku dolnego (restauracyjnego), opracowanie dokumentacji projektowej instalacji wodnej, kanalizacyjnej i energetycznej do wszystkich obiektów użytkowych WOM Śnieżka, oraz opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej remontu generalnego dysku dolnego (restauracyjnego). W latach 2023- 2025 mają zostać przeprowadzone prace budowlane, instalacyjne, kanalizacyjne, teletechniczne i energetyczne wszystkich obiektów WOM Śnieżka.