W ostatnich dniach strażacy z Jednostek Ratowniczo-Gaśniczych Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Jeleniej Górze odbyli ćwiczenia z zakresu ratownictwa lodowego.
Zgodnie z planem doskonalenia zawodowego strażaków, podobne szkolenia odbywają się regularnie w okresie zimowym. Ich miejscem jest z reguły tzw. żwirownia w Wojanowie. Ratownicy podczas działań ćwiczyli techniki ratowania osób, pod którymi załamał się zbyt cienki lód
Bezpieczna pokrywa lodowa to około 10 cm – informują strażacy. - Lód na ciekach wodnych jest zawsze cieńszy, bo z powodu jej ruchu, woda słabiej zamarza. Szczególnie niebezpieczne są miejsca w pobliżu ujścia rzek i kanałów, nurtów rzek, ujęć wody, mostów, pomostów i przy brzegach. Również zalegający na pokrywie lodowej śnieg potrafi być bardzo zdradliwy. Pod warstwą śniegu trudno ocenić zagrożenie, ponieważ nie widać grubości lodu, przerębli i innych niebezpiecznych miejsc. Na lód powinny wchodzić co najmniej dwie osoby, w pewnej odległości od siebie, jednak zawsze w zasięgu wzroku. Dobrze, jak dorośli i dzieci mają przy sobie gwizdek. Używając go, łatwiej wezwać pomoc. Warto mieć przy sobie kolce (czekany) pomocne przy wczołganiu się na lód, ponieważ wydostanie się na powierzchnię z przerębla jest bardzo utrudnione.
Jeśli mimo zachowania zasad bezpieczeństwa dojdzie do załamania lodu należy starać się zachować spokój, jednocześnie głośno wzywając pomocy. Jeżeli to możliwe, należy położyć się płasko na wodzie, rozkładając szeroko ręce, starając się jednocześnie, o ile to możliwe, wydostać na lód. Z reguły jest to jednak niezwykle trudne. Dlatego lepiej oszczędzać siły do czasu przybycia pomocy. Jeśli to możliwe zaleca się zdjęcie butów, tak aby pozbyć się w ten sposób niepotrzebnego obciążenia i łatwiej utrzymać się na powierzchni. W kierunku brzegu zawsze należy się poruszać w pozycji leżącej – przypominają ratownicy.