Młody mistrz, mieszkaniec Miłkowa, podtrzymuje rodzinną tradycję sportową. „Duch” biegów narciarskich w ich rodzinie drzemie już od ponad dwudziestu pięciu lat, a rozpoczął ją pan Stanisław, ojciec Mariusza.
– Najpierw byłem zawodnikiem, później zająłem się trenowaniem między innymi mojej żony. Później trenowałem syna Mariusza, który rozpoczął przygodę ze sportem już od trzeciego roku życia – mówi Stanisław Michoń, trener I klasy narciarstwa klasycznego.
Matka Mariusza, Dorota Dziadkowiec – Michoń, dziesięciokrotnie zdobyła tytuł mistrzyni Polski na różnych dystansach, od 3 do 15 kilometrów. Ojciec z kolei był trzykrotnym zwycięzcą Biegu Piastów.
Teraz owoce ciężkich pracy na treningach zaczyna zbierać ich syn. W ostatnim czasie zdobył on wszystkie możliwe pierwsze miejsca na zawodach wojewódzkich oraz w biegu Karola Ludwika na 3 kilometry. Dwa medale przywiózł również z ostatnich Ogólnopolskich Mistrzostw Polski Uczniowskich Klubów Sportowych Polskiego Związku Narciarskiego w biegach narciarskich w Krakowie. Złoto wywalczył w stylu klasycznym, srebro w stylu dowolnym, przegrywając ze zwycięzcą o 0,017 sekundy.
Mimo znakomitych wyników, kariera Mariusza, podobnie jak i innych zawodników, stoi pod znakiem zapytania.
W szkole w Karpaczu zlikwidowano bowiem etat trenera biegów narciarskich. Do tej pory uczył tam Stanisław Michoń. Miejsca dla trenera biegów nie ma również w Szklarskiej Porębie.
– W ten sposób pozbawia się tych młodych ludzi możliwości dalszego trenowania – mówi Stanisłach Michoń. – Może lepiej byłoby gdyby stali pod budką z piwem? - pyta. Jak do tej pory nikt nie zainteresował się losem młodych zawodników.
– Obecnie jestem na zasiłku dla bezrobotnych i społecznie trenuję grupę 10 osób, ale na zawody mogłem zabrać tylko pięciu biegaczy bo nie było więcej pieniędzy.
W ubiegłym roku Mariusz otrzymał dotację na treningi w wysokości trzech tysięcy złotych. Rocznie potrzebne jest co najmniej dwadzieścia tysięcy. Mariusz jednak nie poddaje się, i zamierza dalej trenować. Marzy mu się wyjazd na olimpiadę oraz dalszy rozwój biegów długodystansowych.