W poprzednich latach w Jeleniej Górze – o czym informowała Jelonka.com – można było liczyć na dofinansowanie do wymiany tradycyjnego ogrzewania węglowego na proekologiczne w ramach programu KAWKA. W ubiegłym roku mieszkańcy, którzy wymienili stare ogrzewanie na nowoczesne i złożyli stosowny wniosek oraz wymagane dokumenty, otrzymali wsparcie w wysokości 69 proc. poniesionych kosztów, przy maksymalnej kwocie refundacji 13,8 tys. zł. Jednak nie wszyscy, którzy złożyli wnioski dostali zwrot kosztów przebudowy instalacji. Decydowała o tym kolejność zgłoszeń. Także ci, którzy zdecydowali się na zmianę sytemu grzewczego w swoich domach czy mieszkaniach w tym roku, nie mają szans na uzyskanie zwrotu części poniesionych kosztów.
We Wrocławiu, Poznaniu czy Szczecinie oraz w wielu mniejszych miastach uruchomiono środki na likwidację uciążliwych pieców i kotłów opalanych węglem oraz zastąpienie ich ciepłem systemowym, gazem lub energią elektryczną w ramach kolejnej edycji programu KAWKA. W naszym mieście na razie nie ma takiej możliwości.
Wędrując od urzędu do urzędu można dowiedzieć się tylko tyle, że na pewno nic w tym względzie nie wiadomo. Z Wydziału Inwestycji i Zamówień Publicznych Urzędu Miasta odsyłają do Referatu Ochrony Środowiska i Rolnictwa. Można usłyszeć, że środki były w ubiegłych latach, ale na ten rok nic nie wiadomo.
Na stronie internetowej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej czytamy, że w połowie ubiegłego roku, że zdecydowano o „[…] stworzeniu nowego, jednolitego i elastycznego mechanizmu wsparcia. Planowany instrument dofinansowywania przedsięwzięć na poziomie lokalnym będzie się wpisywał w potrzeby i oczekiwania regionów, przy jednoczesnym uwzględnieniu możliwości finansowych NFOŚiGW. […]
W poprzednich latach właściciele domów jednorodzinnych, jeszcze przed uruchomieniem środków z programu KAWKA, mogli liczyć na obniżenie podatku od nieruchomości. W Wydziale Finansowym informują, że uchwała RM dotycząca właśnie obniżenia podatku w związku z modernizacją systemu ogrzewania, już nie obowiązuje.
Jeleniogórzanie nie mogą więc na razie oczekiwać żadnej formy wsparcia ze strony Miasta i wygląda na to, że długo jeszcze nie odczują poprawy czystości powietrza.