Czwartek, 21 listopada
Imieniny: Janusza, Konrada
Czytających: 11523
Zalogowanych: 98
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Dar życia dzieciom

Czwartek, 17 grudnia 2009, 10:45
Aktualizacja: 11:59
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Dar życia dzieciom
Fot. Angela
Już po raz drugi kilkunastu funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze włączyło się do akcji oddawania krwi, która potrwa przez trzy dni. Dziś od godziny 8.00 pierwsza grupa policjantów i pracowników cywilnych wypełniła ankiety i poddała się badaniu, po czym podzieliła się życiodajnym płynem z potrzebującymi

Akcja policji oddawania krwi to, jak mówią policjanci, ich dar serca i chęć niesienia pomocy dzieciom. – Z pewnością ta krew zostanie przekazana osobom najbardziej potrzebującym, m.in. ofiarom wypadków, których w okresie zimowym i świątecznym jest znacznie więcej – mówi Edyta Bagrowska, oficer prasowy policji jeleniogórskiej.

Ze względu na grafiki nie wszyscy policjanci mogą w tym samym czasie oddawać krew, dlatego będziemy tą krew oddawać turami. Poza tym wielu policjantów oddaje krew od lat i jest honorowymi dawcami, w związku z czym mają wyznaczone okresy, kiedy mają zgłaszać się do punktu krwiodawstwa.

Pierwszy raz w tym roku do akcji włączyła się m.in. Ewelina Tarała z wydziału ruchu drogowego, która przed oddaniem życiodajnego płynu przeżywała ogromny stres. – Dzisiaj oddaje krew po raz pierwszy w życiu, jest to dla mnie duże przeżycie i emocje – mówiła. – Zawsze chciałam zrobić coś dla kogoś, nawet kiedyś myślałam o oddawaniu szpiku, ale boję się bólu. Popieram jednak takie akcje, bo nigdy nie wiadomo co się komu w życiu stanie. Może moja kropelka krwi popłynie w czyimś organizmie. Jeśli okaże się, że mogę oddawać krew, będę uczestniczyć w tej akcji regularnie – dodała.

Katarzyna Kępous mimo, że w tym roku krew oddała również pierwszy raz, przekonała się do tej akcji. Mówi, że najbardziej bała się reakcji organizmu, ale po oddaniu krwi czuła się bardzo dobrze. – W grupie zawsze jest raźniej, akcja i szczytny cel dla dzieci zachęciły mnie do tego – mówiła.
Agnieszka Nawrocka, pracownica cywilna policji, w tym roku krew oddaje już trzeci raz. Mówi, że jest odporna i nigdy się nie stresuje. – Co roku wracam, nie tylko uczestnicząc w tek akcji, ale swoją krew oddałam też dla naszej pracownicy.

Adam Pawlikowski, kierownik oddziału terenowego Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu, oddział w Jeleniej Górze, podkreśla wagę zarówno takich akcji, jak i regularnego oddawania krwi.
– Najczęściej po tych akcjach, ludzie którzy oddają krew po raz pierwszy nabierają zaufania, widzą, że to nie jest nic strasznego, chętniej do nas wracają już jako honorowi dawcy – mówi Adam Pawlikowski.

Wzorem policji powinny iść inne zakłady pracy, które niechętnie zgadzają się na to by pracownik wziął przysługujący im dzień wolny od pracy i przyszedł oddać krew. Uważają, że krew nie jest im potrzebna, ale często przekonują się, ż eta krew jest im potrzebna i często muszą jej szukają jej na własną rękę. Pochwalić należy młodzież licealną czy studentów, którzy chętnie i często tą krew oddają, a trzeba pamiętać, że krew jest potrzebna zawsze, nigdy nie jest wystarczająco dużo. Krew może oddawać natomiast każdy zdrowy człowiek od 18 do 65 roku życia. Cały zabieg jest w 100 procentach bezpieczny i niemal bezbolesny.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Ile książek w roku czytasz? Audiobooki i e-booki też się liczą.

Oddanych
głosów
623
Jedną
6%
Kilka (3-5)
19%
Dużo (6-12)
17%
Bardzo dużo (więcej niż 12 rocznie)
29%
Czytam od przypadku do przypadku (wolę internet od książek)
9%
Wcale nie czytam książek
21%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Upadek Niemiec: Rząd się rozpadł, a recesja za rogiem
 
Rozmowy Jelonki
Zielone pogranicze
 
Aktualności
Autobusy nie dają rady
 
Karkonosze
Rozszerzenie Karkonoskiego Parku Nadowego – za i przeciw
 
Okiem fotografa
Co popada śnieg, to zaraz stopnieje
 
112
Kolizja z autobusem

Jedzenie na telefon

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group