Czwartek, 21 listopada
Imieniny: Janusza, Konrada
Czytających: 11149
Zalogowanych: 94
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Dlaczego jesteśmy biedni? O tym seminarium

Wtorek, 29 października 2013, 7:12
Aktualizacja: Środa, 30 października 2013, 7:24
Autor: Mea
Jelenia Góra: Dlaczego jesteśmy biedni? O tym seminarium
Fot. Mea
„Rozwój Polski, Rozwój Dolnego Śląska, Rozwój Jeleniej Góry” to temat seminarium, zorganizowanego przez posłankę Marzenę Machałek. Odbyło się ono wczoraj (28.10.) na Wydziale Ekonomii, Zarządzania i Turystyki w Jeleniej Górze Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Konferencję objął patronatem prof. Ryszard Legutko.

- Pomysł na konferencję zrodził się po dyskusji naukowców. Do Jeleniej Góry przyjechali wybitni przedstawiciele polskiej polityki i nauki, by rozmawiać o rozwoju nie tylko kraju, ale również naszego regionu – mówiła Marzena Machałek.
Krzysztof Szczerski, doktor habilitowany nauk o polityce, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Jagiellońskiego (Instytut Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych), redaktor naczelny dwumiesięcznika „Arcana” i poseł RP, mówił o ”Wpływie polityki europejskiej na model rozwojowy Polski”.

- Musimy zastanowić się, czy faktycznie przeżywamy obecnie w Polsce modernizację, czy kraj jest nowocześniejszy? Ważne jest przełamywanie podziału: centrum a peryferie, i hierarchii narzuconej odgórnie na miasta. Niestety podział ten pogłębia się. Dostępność do funduszy europejskich oraz komunikacja pogorszyły się w ostatnich latach. Możliwości potencjałowe ukryte w różnych miastach nie są w pełni wykorzystywane – twierdził Krzysztof Szczerski.

Jerzy Żyżyński, profesor nauk ekonomicznych z Uniwersytetu Warszawskiego, poseł RP, poruszył temat ”Dlaczego jesteśmy biedni i czy mamy szansę na rozwój? Makroekonomiczne i mikroekonomiczne przyczyny kryzysu – ujęcie systemowe”.

- Polska jest biednym krajem, przeciętny godzinowy koszt pracy jest czterokrotnie niższy, niż w krajach Europy zachodniej. Musimy odbudować pozycję państwa, a zależy ona od tego, co wytwarzamy, czyli przemysłu i usług. Jestem przeciwnikiem kultu małych i średnich przedsiębiorstw, które są ważne w pewnym stopniu, jednak siła gospodarki jest w dużych przedsiębiorstwach – podkreślał Jerzy Żyżyński.

Zbigniew Kuźmiuk, doktor nauk ekonomicznych, adiunkt na Uniwersytecie Technologiczno – Humanistycznym im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu (Katedra Finansów i Ubezpieczeń), poseł RP, mówił o ”Sytuacji polskich finansów publicznych, a generowaniu środków finansowych o charakterze rozwojowym”.

- Mówiłem o pułapce niskiego wzrostu, w jakiej znajduje się polska gospodarka już od paru lat i w takiej pułapce jeszcze z pewnością pozostanie do 2017. Finanse publiczne po prostu załamały się, dochodów podatkowych, głównie VAT-u jest coraz mniej, przez to państwo ma duże deficyty i pogłębiający się dług publiczny. Świadczy to o rozkładzie systemu podatkowego. Mamy szanse na dotacje unijne, ale środków własnych przez kolejnych siedem lat musimy mieć ok. 200 mld zł – mówił Zbigniew Kuźmiuk.

Wykłady wygłosili również naukowcy jeleniogórscy. Prof. dr hab. Jacek Potocki mówił o ”Przeciwdziałaniu wykluczeniu komunikacyjnemu Jeleniej Góry, wybranych rekomendacjach”.

– W regionie jeleniogórskim najważniejsza jest odbudowa potencjału przemysłowego. Panuje przekonanie, że kotlina ma rozwijać się głównie w kierunku turystycznym. Trzeba jednak pamiętać, że nie byłoby turystyki bez przemysłu. By rozwijać Jelenią Górę potrzebna jest dobra komunikacja. Wreszcie postępuje remont torów z Wrocławia do naszego miasta, jednak to jest regulacja zaniedbań szeregu lat. Komunikacja drogowa nie nadąża za wzrostem liczby samochodów w powiecie – wymieniał Jacek Potocki.
Prof. dr hab. Jarosław Witkowski prezentował ”Diagnozę i kierunki poprawy jakości życia mieszkańców Jeleniej Góry”.

- Skupiłem się na poprawie jakości życia mieszkańców Jeleniej Góry, warunkach mieszkaniowych i dostępności do pracy, świadczeń medycznych i oświaty. Nastroje społeczne są złe i 14 proc. osób przejawia chęć emigracji z miasta. Problemy wynikają z wieloletniego złego zarządzania miastem i brak dialogu społecznego – powiedział Jarosław Witkowski.

Uczestnicy przybyli na konferencję z zainteresowaniem słuchali dyskusji o rozwoju regionu.
- Poruszane były ciekawe tematy. Sukces drzemie we współpracy mniejszych miejscowości z byłego województwa jeleniogórskiego, które powinny wypracowywać wspólne cele i pozyskiwać na nie dotacje unijne – powiedziała Teresa Trefler, przewodnicząca Rady Gminy Lubań.

- Przyszłam na konferencję, by poznać wizję posłanki i naukowców na temat przyszłości Dolnego Śląska i rozwoju regionu. Posiadamy ośrodek narciarski na Łysej Górze w Dziwiszowie i chcielibyśmy mieć wpływa na rozwój powiatu. Trzeba łączyć turystykę z rozwojem przemysłowym – zaznaczyła Joanna Ceglińska ze Szkoły Narciarskiej i Sudeckiego Klubu Eskulap.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Ile książek w roku czytasz? Audiobooki i e-booki też się liczą.

Oddanych
głosów
613
Jedną
6%
Kilka (3-5)
19%
Dużo (6-12)
17%
Bardzo dużo (więcej niż 12 rocznie)
29%
Czytam od przypadku do przypadku (wolę internet od książek)
9%
Wcale nie czytam książek
21%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Upadek Niemiec: Rząd się rozpadł, a recesja za rogiem
 
Rozmowy Jelonki
Zielone pogranicze
 
Aktualności
Autobusy nie dają rady
 
Karkonosze
Rozszerzenie Karkonoskiego Parku Nadowego – za i przeciw
 
Okiem fotografa
Co popada śnieg, to zaraz stopnieje
 
112
Kolizja z autobusem

Jedzenie na telefon

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group