To właśnie przy okazji tego dnia Rotary Polska postanowiło przyłączyć się do Fundacji DKMS w misji walki z nowotworami krwi i zainicjowało ogólnopolską akcję o nazwie: „Dni Dawcy Szpiku z Klubami Rotary”.
Rotary International to organizacja apolityczna i świecka łącząca ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań. Rotary jest międzynarodową organizacją humanitarną, która zrzesza ponad 1,2 miliona członków w 35 000 Klubów Rotary w ponad 200 krajach. Członkowie Rotary to mężczyźni i kobiety o różnorodnych zawodach, których łączy wspólny cel uczynienia świata lepszym przez służbę humanitarną. Od ponad 110 lat celem działalności Klubów Rotary jest wspieranie i umacnianie ideału służby, jako podstawy godnych i wartościowych przedsięwzięć. Motto Rotary brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść”.
Statystyki WMDA (Światowej Organizacji Dawców Szpiku) są alarmujące: co 35 sekund ktoś na świecie zapada na nowotwór krwi. Pośród chorób dziecięcych choroba ta jest najczęstszą przyczyną śmierci. W Polsce, co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: białaczka, czyli właśnie nowotwór krwi. Dla wielu chorych jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczepienie komórek macierzystych krwi lub szpiku. Jedynie 25 procent pacjentów ma szczęście znaleźć Dawcę we własnej rodzinie. Większość przeszczepień odbywa się dzięki Dawcom niespokrewnionym, którzy jako ludzie dobrej woli zarejestrowali się, by bezinteresownie ratować życie każdego chorego, który potrzebuje przeszczepienia.
Kto może zostać Dawcą? Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18, a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny Dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.
Rejestracja i przebadanie jednego Dawcy to koszt 180 zł. Rejestracja w bazie jest bezpłatna. Od początku istnienia Fundacji DKMS rozwijamy naszą bazę rejestrując kolejnych Dawców m.in. dzięki darowiznom od osób indywidualnych i finansowemu wsparciu firm. Każda, nawet najmniejsza darowizna pozwoli nam pozyskać więcej potencjalnych Dawców, dlatego podczas akcji odbędzie się również zbiórka do puszek. Zebrane fundusze zostaną przeznaczone na częściowe pokrycie kosztów rejestracji potencjalnych Dawców zarejestrowanych podczas akcji Dni Dawcy Szpiku z Klubami Rotary. Dziękujemy. Liczy się każde wsparcie.
O Fundacji: Fundacja DKMS to aktualnie największa baza Dawców szpiku w Polsce, w której zarejestrowanych jest i ponad 1 151 985 (wrzesień 2017) potencjalnych Dawców szpiku, a już ponad 4 459 (wrzesień 2017) osób oddało swoje komórki macierzyste lub szpik, dając szansę na życie pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie.
Więcej informacji: www.dkms.pl, www.rotary.org.pl, www.rotaract.org.pl