To oczywiście futurologia, ale nie do końca. Taką właśnie kapsułę pamięci wmurowano dziś przy ratuszowej przybudówce. Do skrzyni włożono rozmaitości z życia miasta: list od prezydenta do przyszłych jeleniogórzan, wydawnictwa, płyty, gazety ( w tym Tygodnik Jelonka), monety jeleni płatniczych, prospekty, pudełko z piernikiem jeleniogórskim i dziecięcą twórczość. Być może obejrzą ją wnuki przedszkolaków, którzy dziś mają pięć lat.
W obecności prezydenta Marka Obrębalskiego i jego zastępców: Jerzego Łużniaka i Zbigniewa Szereniuka, naczelniczki wydziału informacji Katarzyny Młodawskiej, tłumku dziennikarzy, przedszkolaków z „Okrąglaczka” oraz zainteresowanych jeleniogórzan, dokonała się chwila historyczna. Przy obiektywie kamer i błysku fleszy Katarzyna Młodawska osobiście wkładała do kapsuły poszczególne pamiątki, w tym Księgę Pamięci, do której przez trzy dni mogli wpisywać się mieszkańcy miasta oraz zostawiać w niej swoje zdjęcia.
- Opisałem dzieje Jeleniej Góry i stan dzisiejszy miasta – mówi Ivo Łaborewicz, kierownik jeleniogórskiego oddziału Archiwum Państwowego. – W liście do jeleniogórzan roku 2108 przekazałem, że jesteśmy dumni z Jeleniej Góry, że jest to miasto piękne, które szczyci się swoją historią. Wyraziłem przekonanie, że mieszkańcy za 100 lat rzetelnie ocenią to, co dokonujemy w roku 900-lecia – wyjaśnia Marek Obrębalski.
- Namalowaliśmy wspólną jedną pracę: Jelenia Góra za 100 lat – opowiada Małgorzata Bartecka , nauczycielka z Przedszkola nr 27 „Okrąglaczek” o pracach swoich wychowanków z grupy „Krasnale”. - Są bardzo kolorowe kamieniczki, zielone drzewa, dużo gołębi, bo kojarzą się z Jelenią Górą.
W kapsule umieściła także swój ślad Maria Bor, rzeźbiarka, która jest autorką posągu jelenia. Dziś rogacz był montowany na placu Ratuszowym. A uroczyste odsłonięcie rzeźby nastąpi w czwartek po południu. Pani Maria włożyła do kapsuły płytę ze swoimi dziełami.
Skrzynię pamięci wykonano w zakładach PM Poland. Pracownicy tej firmy zamknęli szczelnie kapsułę i zamurowali ją na podwyższeniu przy przybudówce do ratusza. Zostanie pokryta Płytą Miast Partnerskich wykonaną z brązu. Całość będzie wieńczyło popiersie jelenia dłuta Marii Bor.
Obyczaj przekazywania przyszłym pokoleniom wieści ze współczesności danych miast ma już wiekową tradycję. Umieszczano je głównie w gałkach wież kościelnych i budynków publicznych. Ostatnio zapoznano się z zawartością takiej kapsuły zamkniętej ponad 100 lat temu w Sobieszowie podczas remontu tamtejszego kościoła. Typowymi pamiątkami są monety, wycinki z gazet, książki i listy hołdownicze do danego władcy.