Podczas spotkania rozmawiano o modernizacji i remontach przeprowadzonych na liniach kolejowych: 274, czyli Wrocław-Wałbrzych-Jelenia Góra, Jelenia Góra-Zgorzelec oraz 279, czyli Jaworzyna Śląska – Świdnica. Remont 32-kilometrowej trasy Jelenia Góra-Lwówek Śląski oszacowano na ok. 70 mln zł, jednak nie wiadomo kiedy będzie realizowany.
Trasa Wrocław-Warszawa jest również modernizowana. Z Opola do Wrocławia już można jechać 160 km na godzinę. Po remoncie pociąg będzie pokonywał trasę z Wrocławia do Warszawy w czasie 3,5 godz. Na trasie Jelenia Góra-Warszawa będzie kursował jeszcze jeden pociąg. Wyjazd z Jeleniej Góry będzie ok. godz. 13.00, który w Warszawie będzie po godz. 21.00. Z powrotem pociąg z Warszawy wyjedzie o godz. 6.00, a w Jeleniej Górze będzie ok. godz. 15.00.
Linia Jelenia Góra-Wrocław ma duże znaczenie gospodarcze, a w skutek wieloletnich zaległości stała się nieatrakcyjna.
- Czas przejazdu jeszcze rok temu wynosił 3,5 godziny, przez co mało osób decydowało się na podróż pociągiem. W 2012 r. na modernizację tej linii z budżetu państwa przeznaczono 95 mln zł. Poprawił się stan odcinka np. z Boguszowa Gorce Zachód do Marciszowa. Prędkość przejazdu wzrósł z 30 km na godzinę do 80 km na godzinę. Pociąg będzie pokonywał odcinek Wrocław-Jelenia Góra w czasie 2 godzin i 22 minut, a z powrotem 2 godziny 15 minut. Najdalej w latach 2014-2015 po modernizacji linii pociąg będzie kursował jedynie dwie godziny – podkreślał Andrzej Massel. Wkrótce z Wrocławia do Szklarskiej Poręby będzie można dojechać w czasie 2 godzin 30 minut.