- To siedmiometrowe dzieło sztuki zostało wykonane zgodnie z projektem światowej sławy grafika Igora Morskiego przez metaloplastyka Grzegorza Pawłowskiego. Z tego też miejsca Władca Karkonoszy będzie sprawował rządy nad całymi Sudetami – mówi Jakub Paczyński, pomysłodawca inwestycji.
Pomysł wybudowania Muzeum Karkonoskich Tajemnic zrodził się w marcu br., kiedy podczas prac ziemnych przy wznoszeniu nowego obiektu przy ul. Mickiewicza wykopano tajemnicze znalezisko. Wykopalisko przekazano do badań konserwatorowi zabytków. Okazało się, że jest to ponad 100 – letni pięknie wyrzeźbiony kostur Ducha Gór. W środku jego „głowy” znaleziono natomiast kryształ górski.
- To był znak, że w tym miejscu powinno powstać muzeum poświęcone karkonoskim tajemnicom i skarbom. Postanowiłem więc zmienić początkowe przeznaczenie budowanego obiektu. Zamiast kolejnego pensjonatu i restauracji, powstanie nowoczesnego muzeum o Karpacz. Od dziecka pasjonowałem się opowieściami i legendami o górach. Już jako mały chłopiec swój wolny czas spędzałem na pieszych wycieczkach karkonoskimi ścieżkami i dróżkami, poszukując śladów bytności Władcy Karkonoszy – mówił w maju minionego roku Jakub Paczyński.
Ekspozycja muzealna zostanie udostępniona do zwiedzania turystom już w połowie sierpnia br. Zwiedzający w otoczeniu najnowszych zdobyczy techniki, będą mieli okazję przenieść się do świata karkonoskich legend i podań. Nad artystyczną częścią projektu pieczę objął znany artysta Dariusz Miliński. Pomysłodawca inwestycji, Jakub Paczyński, dołożył wszelkich starań, aby Duch Gór posiadał miejsce, poprzez które rozpropagowana i rozpowszechniona zostanie nasza jakże bogata, a niestety zapominania historia i tradycja.