Nie ulega wątpliwości, że jej postać jest kontrowersyjna, natomiast osiągnięcia jako pilotki nadal budzą fascynacje w świecie lotnictwa. Prywatnie była zdeklarowaną zwolenniczką ideologii nazizmu w Niemczech, choć nigdy nie była członkiem tej partii. Właśnie jej „pojawienie się” w powojennej Jeleniej Górze, to spiritus movens, z którym nie potrafią sobie poradzić mieszkańcy miasta.
Czytanie okraszone zostało piosenkami, co dodało dodatkowego smaczku. Trzeba przyznać, że Grzegorz Margas doskonale poradził sobie w coverze grupy Queen „Don’t stop me now”.
W rolach głównych wystąpili: Agata Grobel, Anna Ludwicka-Mania, Iwona Lach, Agata Moczulska, Agnieszka Bielecka, Jacek Paruszyński, Robert Mania, Bogusław Siwko, Bogusław Kudłek, Filip Jasik i Grzegorz Margas. Reżyseria czytania - Szymon Bogacz i Zuzanna Bućko. Oprawę muzyczną stworzył Waldemar Maszyński.
Czytanie zakończyło się po godzinie 22.00, a wychodzący z hangaru widzowie przez moment mogli poczuć się jak Hanna Reitsch w szybowcu, podziwiając nocny krajobraz Jeleniej Góry ze szczytu Góry Szybowcowej.
Przed czytaniem był wykład pilota oraz doświadczonego szybownika, Stanisława Błasiaka, który w interesujący sposób opowiedział o historii przedwojennego i powojennego lotnictwa w Kotlinie Jeleniogórskiej. (Pan Stanisław jest również współautorem wydawnictwa „Lotnictwo Kotliny Jeleniogórskiej”).
Drugie wydarzenie towarzyszące czytaniu to dowcipny pomysł stworzenia parateatru przez przewodników sudeckich. „ParaTeatr Karkontoi” zaprosił widzów w podróż po Sudetach, przedstawiając swój program „Sny o lataniu czyli sudeckie opowieści oczywiste i te mniej”.