„Duety nieistniejące” to drugi „duet" założycieli i liderów artystycznych Dada – Katarzyny Chmielewskiej i Leszka Bzdyla. Z muzyką Mikołaja Trzaski i słowami Grzegorza Kwiatkowskiego, stworzyli spektakl o trudzie, o nieustającej możności dotarcia i o trwaniu, które nie chce się skończyć.
– W teatrze małe formy często są nadużywane, najczęściej ze względu na fakt, że brakuje środków lub przestrzeni. Zakładając teatr 20 lat temu, ekstrawertycznie nastawiliśmy się na zespół, więc nie graliśmy duetów – mówi Leszek Bzdyl, założyciel Teatru Dada von Bzdülöw. Pierwszy – „Magnolia” – powstał dopiero po dziewięciu latach. Po kolejnych dziesięciu nadszedł czas na „Duety nieistniejące”. – Postanowiliśmy przyjrzeć się naszej teatralnej drodze i stworzyliśmy spektakl, który nie jest co prawda o nas samych, ale o naszych postaciach scenicznych, o relacjach, które pojawiały się między nami na scenie w ciągu tych lat – dodaje.
W „Duetach nieistniejących” aktorzy pokazują również to, co dzieje się między mężczyzną a kobietą – ich relacje, ścieżki, którymi się przemieszczają, coś, co się zmienia, rozpada, ale z niewiadomych powodów wciąż trwa. W spektaklu twórcy wykorzystali teksty poety i muzyka – Grzegorza Kwiatkowskiego. – Trochę nachalnie wrzucamy te fragmenty słów, wplatając w nie brutalną relację między kobietą i mężczyzną. Musi być brutalna, żebyśmy mogli uwolnić się od opisu. Na co dzień przecież nazywamy relacje, opisujemy je i przez to nie potrafimy wsłuchać się w to, co jest. Narzucamy swoje klisze – wyjaśnia Leszek Bzdyl.
Oprócz opowieści słowno-tanecznej, dochodzi w „Duetach…” również narracja Mikołaja Trzaski – jego własna wizja dotycząca kobiety i mężczyzny. – Mikołaj czerpie z nas, ale jednocześnie mówi o sobie. Swój kontekst i swój sposób myślenia do spektaklu wnosi również każdy widz. – Dzięki temu „Duety…” są spektaklem gotowym na ewolucję w każdej kolejnej prezentacji – dodaje założyciel teatru.
Organizatorem Festiwalu Muzyki Teatralnej jest Stowarzyszenie Teatralne Teatr Cinema.Współorganizatorzy: Filharmonia Dolnośląska, Miejski Dom Kultury Muflon w Sobieszowie, Jeleniogórskie Centrum Kultury. Projekt dofinansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, Związku Gmin Karkonoskich, Starostwa Jeleniogórskiego.