Na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie w wyborach do Parlamentu Europejskiego zarejestrowano sześć komitetów: Konfederacja, Wiosna, Koalicja Europejska, Prawo i Sprawiedliwość, Lewica Razem oraz Kukiz'15. W sumie w okręgu nr 12, który obejmuje województwa dolnośląskie i opolskie o mandat europosła walczy 60 kandydatów. Mimo że wybory do Europarlamentu od momentu gdy Polska jest członkiem Unii Europejskiej cieszą się stosunkowo najmniejszym zainteresowaniem wyborców, to tegoroczne mają szczególne znaczenie. Są swoistym sondażem opinii społecznej przed jesiennymi wyborami do Sejmu i Senatu.
W Jeleniej Górze głosowanie odbywa się w 46 lokalach wyborczych. Pewne zamieszanie wśród wyborców wywołała zmiana siedziby lokalu Komisji Wyborczej nr 19, która od wielu lat tradycyjnie znajdowała się w siedzibie ZUS przy ul. Sygietyńskiego. Tym razem przeniesiono ja do Szkoły Podstawowej nr 11, co sprawiło że w szkole funkcjonują aż dwa lokale wyborcze - obok przeniesionej z ZUS-u, także tradycyjnie tu się znajdująca Komisja Wyborcza nr 18. Do godziny 13.00 frekwencja wyborcza w obu lokalach była dość niska. Fale głosujących pojawiają się głównie po mszach w okolicznych kościołach. Głosowanie potrwa do godziny 21.00
Te wybory są bardzo ważne, bo prawo europejskie obowiązuje też w Polsce – mówi pani Jadwiga,która na eurowybory przyszła wraz z wnukiem. - Uważam, że trzeba zagłosować i nie wolno zlekceważyć tych wyborów. Dlatego namawiałam swoich sąsiadów aby głosowali - podkreśla.