- Jak co roku pukałem do wielu drzwi, prosiłem, pytałem i zebrałem ponad cztery tysiące złotych – mówi Mariusz Synówka – właściciel dmuchanych zamków i zjeżdżalni gratis postawił pięć urządzeń, są balony, jest konkurs rysunkowy, znajomi malarze ozdabiają twarze dzieci. Będziemy stać tutaj do 18, albo i dłużej, jeśli dzieci będą się bawić.
I rzeczywiście, zabawa przeciągnęła się i ostatnie grupy maluchów dokazywały na zjeżdżalniach grubo po 18, gdy zaczynały padać pierwsze krople deszczu.
Obok głównej atrakcji, jaką były dmuchane zamki, stanęło miasteczko ruchu drogowego z niezmordowanym strażnikiem miejskim, Grzegorzem Rybarczykiem, były lody podarowane przez jedną z hurtowni, było stoisko policji, która udzielała porad o zasadach zachowania bezpieczeństwa na drogach, znakowała i oklejała rowery. Jak mówiła, Danuta Razmysłowicz, znakowanie rowerów na Zabobrzu na pewno ma wpływ na ograniczenie plagi złodziejstw jednośladów. Oznakowano kilkadziesiąt pojazdów.
- Jest super! – mówił zadyszany Mateusz, z pomalowaną twarzą – wygrałem już kilka nagród, namalowałem dom mojej cioci nad morzem i zwierzęta.
Kolejka do zjeżdżalni stała do samego końca zabawy. Przez łąkę naprzeciwko komisariatu policji przewinęło się kilkaset osób. Jedni przychodzili na kilkanaście minut, inni byli tak długo, aż dzieci skorzystały z wszystkich atrakcji. Kolejka była też do stanowisk, gdzie niezmordowanie malowano kredkami twarze i tatuaże, niektóre bardzo wymyślne.
- Festyn robimy w ostatnich dniach sierpnia, jako swego rodzaju pożegnanie wakacji. Za tydzień dzieci idą do szkół, a my chcieliśmy, żeby miały jeszcze jedną okazję do uśmiechu. I nie ma znaczenia czy są z rodzin bardziej czy mniej zamożnych. Wszystko jest tutaj za darmo i każdy dzieciak bawi się tyle ile chce – wyjaśniał Mariusz Synówka, który już zapowiedział, że podbije w butach nowe zelówki i ruszy do sponsorów po środki na zorganizowanie przyszłorocznego festynu.